Tunis (hlavné mesto) nie je Tunisko (krajina), ale dosť tvrdý omyl a rozdiel

Pre čo najrýchlejšie pochopenie titulku článku hneď aj vysvetlím. Tunis naozaj nie je krajina. Nie je to Tunisko, čo si myslia nespočetné zástupy ľudí, ba dokonca si to myslia aj ľudia pracujúci v cestovnom ruchu. Tunis je hlavné mesto krajiny menom Tunisko. Je až neuveriteľné, že na Slovensku funguje modrá cestovná kancelária, v ktorej vám predajca predstavuje Tunis a dokonca to mal kedysi aj v reklame. Je zarážajúce, že v rádiu možno počuť reportáže z Tunisu a hovoria o Sousse a Monastire. Ten absolútny gól je cestovateľský tlačený sprievodca a neskúsený delegát začínajúcej CK, ktorý vás na ostrove Djerba uvíta v Tunise.

Tunisko

Tunis naozaj nie je Tunisko!

Nemýľme si preto pojmy. Tunis naozaj nie je Tunisko. Ľudia vás oslovujú, že keď máte skúsenosti so svetom, ako je v Tunise. Ja som ale nikdy v Tunise nebol. „Ale veď máš fotky!“ tak to určite nie. Tunis je na severe, neďaleko od neho sú trosky slávneho mesta Karthago kráľa Hannibala. A to je celkom niekde inde, než sú oblasti známe turistického ruchu ako Monastir, Djerba, Sousse, Hammamet a podobne. Keď boli nedávno nepokoje v hlavnom meste Tunis, šialenstvo prepuklo ešte viac. Z pomýlenej predstavy, že ide o celú krajinu ľudia získali predstavu o nepokojoch po celej šírke Tuniska až po Saharu. Pritom stačí pozrieť na mapu a všimnúť si jeden zásadný a veľký rozdiel.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply