Tunisko a Egypt v ponukách cestoviek počas leta 2015

Najpopulárnejšie arabské destinácie medzi slovenskými turistami sú nepochybne mimo Spojené Arabské Emiráty a Maroko práve Tunisko a Egypt. Obe krajiny sa v dávnej aj nedávnej minulosti stretli s vyčíňaním extrémistických skupín. S rovnakými útokmi však môžeme počítať aj v USA, vo Francúzsku, či momentálne ešte viac v Indii a rôznych kútov Ázie. Hoci tam sa určité druhy nepokojoch odohrávajú v podobnej miere, alebo väčšej (v súčasnosti hlavne Sýria a Irak), médiá radi spomenú v spojitosti s cestovaním a dovolenkami práve Tunisko a Egypt, pretože ich zmienky v spojitosti práve s dovolenkami sú výrazne čítané a zdieľané. Vtipné je, keď v denníku čítate umelé vyjadrenia o nebezpečnosti krajín, no samotný denník vám pod všetkými zaujímavými kľúčovými slovami zobrazuje odkliky na nákup zájazdu priamo na ich predajnom portáli.

Tunisko, hotel Movenpick

Tunis a Káhira, nie Tunisko a Egypt
Údajne sa Tunisko a Egypt v ponukách niektorých cestovných kancelárií z obáv neistej situácie pre leto 2015 neobjavilo. Rozhodnúť sa tak mohli preto, že prípadná neistota trhu a prípadný pokles záujmu im spôsobí oveľa vážnejšie problémy. Vyjadrenia v médiách, ktoré nearabské krajiny označujú oproti arabským za bezpečné môžu byť tvrdé, alebo chápané negatívne voči akejkoľvek arabskej krajine.
Za nepokojné, či rizikové sa však nedajú považovať celé krajiny. Nedávny útok v Tunisku, ktorý bol už aj vyšetrený, sa odohral v hlavnom meste Tunis, stovky kilometrov od letovísk, kam lietajú slovenské a české letecké linky. Podobne je tomu aj v Egypte. Tam sa nepokojná situácia z minulého roka odohrávala len v Káhire a na Sinajskom polostrove, opäť na miestach, kde bežný turista neprichádza a kam ani slovenské cestovné kancelárie nelietajú. Nuž a opäť sú miesta, kde sa komplikovaná situácia objavila, vzdialené na stovky kilometrov a viac ako celodennú jazdu autom.

Letoviská sú pokojné a pripravené
Turistické letoviská pri Červenom mori v Egypte, alebo Tunisko a ostrov Djerba, sú pre tohtoročnú sezónu pripravené. Egypt je celoročnou destináciou pre výborné slnko a služby hotelov. Menšia časť hotelov, ktoré mali v niektorý jarný mesiac vyhradený čas pre údržbu, sú postupne opäť otvorené. Nabrali nové sily, zrekonštruovali časti stavieb, alebo priniesli čo najlepšie služby. Egypt sa v oboch známych letoviskách Hurghada aj Marsa Alam s menšími ako sú Safaga, či Makadi Bay, stále radí medzi najlákavejšie destinácie. Mienku návštevníkov však upravujú neodborné články, ktoré dokážu postaviť prisilnú informáciu o hrozbách v týchto krajinách len na tom, že zrejme len jediná cestovná kancelária sa rozhodla Egypt nezaradiť do ponuky. Denník vo svojom článku spomína aj druhú cestovnú kanceláriu, a keďže už máme dve, ide o „cestovné kancelárie“, na čom bolo postavené množné číslo vyvolávajúce prvý dojem, že ide o všetky kancelárie. Neuvedomujúc si vážnosť témy sa takéto články objavujú aj zdieľané na Facebooku a odrazu vznikajú obavy z budúcnosti už kúpenej dovolenky. Opäť je vtipný fakt, že druhou cestovnou kanceláriou je Bubo, formát absolútne iný, než je klasická cestovka, ktorý sa nedá brať za klasickú cestovku. Je skôr riešením pre náročnejších a akčnejších dovolenkárov. Tunisko pre sezónu 2015 a aj pre minuloročnú sezónu otvorilo hneď niekoľko nových hotelov prevažne 5 hviezdičkovej kategórie. Viaceré hotely vybudovali tobogany, vylepšili služby. Zviditeľniť v pozitívnom svetle sa snaží aj ostrov Djerba, ktorý niektorí turisti oveľa radšej uprednostňujú pred pevninovým Tuniskom.

Letná sezóna 2015 v ponukách cestovných kancelárií
V ponukách veľkých cestovných kancelárií je Tunisko stále v ponuke rovnako ako Egypt. Veľké cestovné kancelárie pritom nič nerušili a dokonca obohatili svoju ponuku do týchto krajín o novinky. Satur má vo svojej ponuke bohatú ponuku zájazdov do Tuniska aj Egypta, Hydrotour má v ponuke Egypt a rovnako tak pestrú ponuku. Krásna ponuka sa na hľadajúceho dovolenkára vysunie aj na stránkach cestovnej kancelárie Kartago tours, kde nechýba ani Egypt, ani Tunisko a ani ďalšie arabské krajiny. Nakoniec cestovná kancelária Tip Travel nie je taktiež žiadnou výnimkou. Ani ona medzi najväčšími cestovkami nijako neoslabila Egypt a ani Tunisko. Obe krajiny tu majú svoju ponuku hotelov a rovnako, ako mnohé iné cestovky, aj oni ponúkajú odletové miesto z Bratislavy aj Košíc. Informácie o rušení týchto krajín z výskytu v katalógoch cestoviek je preto zvláštne a týka sa zrejme naozaj len dvoch cestovných kancelárií, ktoré nemôžu za žiadnych okolností reprezentovať trh. Naša redakcia sama zvažuje návštevu Turecka, alebo Tuniska a letoviska Mahdia, ktoré s chuťou uprednostníme pred akoukoľvek inou destináciou

Za najviac nebezpečné krajiny v súčasnosti možno považovať Sýriu, Irak, Afganistan, Thajsko, možno lokálne Indiu, Pakistan, Južný Sudán

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply