Turecko opäť úspešné, na last minute príliš radšej nečakajte

Turecko je stále viac a viac navštevovanou destináciou. Letecké spojenie s touto krajinou existuje z Bratislavy, Košíc, aj Sliača. V roku 2013 bola zrušená vízová povinnosť, ktorá ešte viac dopomohla prílevu slovenských turistov. Turecko totiž veľa ľudí vníma ako európsku krajinu. Domáci sa v dovolenkových letoviskách snažia prispôsobiť európskemu zmýšľaniu, necítiť tu silný islamský vplyv, pretože sú viac tolerantní a o niečo mentalitou bližší, než napríklad Egypťania, či Tunisania.

Turecko článok o Last minute a First minute

Turecko nie je v Európskej únii, hoci mnohí myslia, že áno
Neraz boli dovolenkári presvedčení, že je Turecko v Európskej únii a že nie je potrebný cestovný pas. Na letisko sa už naozaj niektorí dostavili len s občianskym preukazom, čo však eliminuje v poslednej dobe vyššia pozornosť polície pri pasových kontrolách, ak má viacero ľudí pas a pár jednotlivcov si to strihlo s občianskym preukazom. Cestovný pas je potrebný a musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate z dovolenky. Rovnaké podmienky platia aj pre deti.

Výber hotelov a cien
Aj napriek tomu, že ceny za dovolenku sú vyššie ako napr. v Egypte alebo v Tunisku, Slováci vyhľadávajú najmä 4* a 5* hotely s all inclusive, prípadne s ultra all inclusive službami. Turecko ponúka neodmysliteľný luxus a vyšší štandard, než v iných arabských, či islamských krajinách. Dovolenkár má aj pocit čistejšieho sveta, čistých ulíc, architektúry nie tak vzdialenej tej našej, autá v dobrom technickom stave na úrovni a mnoho iných detailov, ktoré si všimne pri bežnej dovolenke organizovanej cestovnou kanceláriou aj bežný klient. Rozdiel medzi all inclusive a ultra all inclusive spočíva v pestrosti ponúkaných jedál, nápojov a služieb navyše. Rozdielnosť je však následne aj v cene.

Turecko, článok o last minute

Mnohé služby pre deti
Turci sú známi tým, že milujú deti, čo je vidieť na ich prístupe, napríklad v detských kluboch zabavia vaše deti počas dňa, alebo v areáli hotela sú vybudované pre deti detské bazény, šmykľavky, prípadne aquapark či detské ihrisko. Detské postieľky pre bábätká poskytujú hotely zadarmo, treba však brať do úvahy, že v rovnakom termíne môže viac rodín požadovať postieľku, preto nemusia byť vždy k dispozícii. V hotelových reštauráciách môžete nájsť aj detské kútiky, v ktorých je pripravované jedlo špeciálne pre deti, ale aj kútiky s diétnymi jedlami. Napríklad v hoteloch Papillon Belvil, či Papillon Zeugma samostatná časť pre stravovanie detičiek. Hotelové služby sa zvyšujú aj v 3* hoteloch, čiže ak nemáte veľa peňazí a nie ste nároční, nebojte sa dovolenkovať ani v hoteloch nižšej kategórie.

Turecko, článok o last minute

Let nie je náročný
Let do Antalye na Tureckej riviére trvá cca 2,5 hodiny a do Izmiru na Egejskej riviére cca 2 hodiny 10 minút. Po pasovej kontrole a vyzdvihnutí si svojich kufrov sa presuniete do autobusu, ktorý vás prepraví do hotela. Cesty sú naozaj na výbornej úrovni, každý rok pribúdajú nové úseky, takže aj preprava na letisko, alebo z miesta na miesto sa zrýchľuje. Rovnako aj výstavba hotelových komplexov napreduje, preto je výber hotelov naozaj pestrý. Každý si nájde to, čo preferuje, či už je to hotel zameraný na rodinnú dovolenku, na aktívnu dovolenku, alebo menší tichší hotel, pre klientov, ktorí si chcú oddýchnuť a relaxovať. Slnečné počasie a príjemná teplota vody v mori tiež nahrávajú faktu, že sa z dovolenky vrátite plní energie.

Turecko, článok o last minute

Last minute zájazdy alebo First minute
Slováci si objednávajú v poslednej dobe dovolenky skôr vo first minute cenových ponukách. Posledné roky totiž zistili, že ponuky last minute už neobsahovali hotely, ktoré si vyhliadli a ak chceli ísť na dovolenku. Tento rok sa na first minute predalo zhruba až 45% zájazdov, preto sa príliš neoplatí čakať. O Turecko je dlhodobo rastúci záujem. Last minute preto budú s najväčšou pravdepodobnosťou v najbližších mesiacoch vychádzať s ešte menšou ponukou hotelov ako po minulé roky. Vyberať sa bude dať už len z veľmi drahých a hotelov kategórie 3* a 4* prevažne pre menej náročných. Ani to však nemožno vždy považovať za slabotu. Váš výber sa síce okreše, no každý z hotelov, ktorý je vo zvyšnej ponuke, môže byť práve ideálny pre vaše záujmy.
Ak je to spoznávanie pamiatok, antických miest, trhoviska, bazárov a nákupných miest, alebo konkrétna pláž na ktorej vám z nejakého dôvodu záleží.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply