V Bernolákove na golfovom ihrisku stojí starý kaštieľ

Alebo skôr naopak. Golfové ihrisko bolo vybudované v areáli parku chátrajúceho kaštieľa. Obec Bernolákovo je známa svojim golfovým ihriskom súkromného majiteľa. Býva miestom, ktoré nie je pre mnohých Bratislavčanov ani tak ďaleko a neraz sem zavítajú aj turisti, čo skrátka nemôžu odolať dobrej a udržiavanej hracej ploche. Dostupný je driving range, rôzne druhy odpalísk a k dispozícií celý servis golfových služieb. Správna golfová atmosféra medzi drevina rôzneho druhu má aj jednu smutnú stránku. Spomínaný kaštieľ je prekrásnou stavbou, s nespochybniteľnou veľkou slávou len v minulosti a nejasnou budúcnosťou. Zrejme vlastnícke ťahanice zapríčinili, že sa doteraz nezačalo nejak výrazne konať. Kaštieľ chátra. Množstvo miestností, chodieb, stromov a stien, to všetko je dnes využívané skôr ako skladisko reklám golfového ihriska, skladisko stojanov, materiálu a kabeláže, stále sa rekonštrukcia nehýbe nikam vpred.

Bernolákovo kaštieľ
Bernolákovo kaštieľ

Bernolákovský kaštieľ je zaujímavý tým, že vstupná brána do dvora vedie cez oblúkový most ponad maloú priekopu. Prístup do kaštieľa verejnosti oficiálne neexistuje nikde. Zo strany hracej plochy je niekoľko okien a vstupov popribíjaných doskami. Budova dokonca pred niekoľkými rokmi získala novú strechu, zrejme, aby sa jej stav nezhoršoval narúšaním vodou, ale aj strecha na niektorých miestach napriek nízkemu veku dosluhuje. Niekdajšiu slávu objektu, v ktorom prebiehali večierky grófskej rodiny a priestory interiéru oplývali bohatstvom vystriedala éra socializmu, kedy sa aj tento objekt stal Domovom mládeže a zároveň ústavom. Nešetrné zaobchádzanie s interiérom a typicky socialistická prestavba pre potreby ľudu poškodili niektoré časti vnútra, zvyšok však urobil už čas.

Bernolákovo kaštieľ
Bernolákovo kaštieľ
Bernolákovo kaštieľ
Bernolákovo kaštieľ
Bernolákovo kaštieľ

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply