Korňa na Kysuciach: ropa vyvierajúca priamo zo zeme

V kysuckej obci Korňa vyviera priamo zo zeme ropa a vyteká na miestu roľu. Nejde však o žiadnu novinku ale o stáročia známu vec, ktorá svojou výnimočnosťou robí z tejto obce viac než len miesto na mape pre ľudí mimo nej. V blízkosti mesta Turzovka v okrese mesta Čadca sa nachádza obec Korňa, v nej pri hlavnej ceste máte možnosť podľa tabúľ naraziť na parkovisko a chodník k miestnej rarite. Tam na vás bude čakať okolo dvoch metrov široká kaluž hnedej mazľavej hmoty z ktorej tenkým kanálikom nadbytočná ropa odteká do miestneho potoka. Toto miesto miestni používali už dávno ako zdroj látky na horenie a svietenie. Ide o chránenú prírodnú pamiatku a zároveň jediný takýto výver na Slovensku. V minulosti sa tu chceli pokúsiť zahájiť ťažbu ropy, avšak zistilo sa, že by bola nerentabilná. Zároveň sa však objavili ložiská plynu, ktoré by mohla aspoň samotná obec využívať pre vykurovanie a vlastné potreby.

Pod Kysucami sa teda nachádza ložisko ropy, dokonca vysoko kvalitnej ropy. Otázne však je, či ide vôbec o významné množstvo a kde všade sa skrýva. To totiž zatiaľ nemôžu žiadne známe zariadenia potvrdiť s určitosťou.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply