Nadšenci filmovej turistiky, tešte sa. Vyjde kniha Filmové miesta 2

Fanúšikovia a nadšenci filmovej turistiky na Slovensku a turistiky po zaujímavých miestach vôbec ako takých, sa majú na čo tešiť. Koncom roka 2022 vychádza kniha Filmové miesta 2, ktoré je už zo strany autora avizovaným pokračovaním minulý rok vydanej knihy Filmové miesta. Druhá kniha pokračuje vo výbornej práci, ktorá potešila filmových fanúšikov aj turistov. V neposlednom rade ale potešila aj obyvateľov jednotlivých miest a dedín, ktoré sa v knihe spomínajú.

Filmové miesta 2

foto: Obálka knihy Filmové miesta 2 prináša motív z Perinbaby. V knihe má vlastnú kapitolu aj Dražovský kostolík, ktorý sa objavil už v niekoľkých filmoch.

Ako už autor Tomáš Galierik spomenul v jednej z relácii Fun Rádia, ide o knižnú sériu, ktorá je už istý čas napísaná, je rozdelená a vychádza knižne. Keďže sa však viaceré informácie môžu objaviť aj časom, je samozrejmé, že sa do druhej knihy dostávajú niektoré lokality opäť. Len tentoraz v spojitosti s novými filmami, ktoré vznikli za posledné mesiace či rok.

Čo prinesie druhá kniha venovaná filmovej turistike?

Filmové miesta sú unikátnym súhrnom filmových miest, ale aj miest, ktoré filmári použili a netušia o tom občas ani samotní obyvatelia daných obcí. Viaceré informácie autor získaval priamo od filmárov, hercov, či ďalších zúčastnených, ktorí mali možnosť nakrúcanie vidieť. Zväčša však k odhaleniu došlo pozorovaním, naštevovaním miest a porovnávaním záberov so záhybmi chodníkov, riek, potokov, podľa stromov a najmä architektúry kľúčových stavieb. Ideálne nie tých filmových, keďže kulisy sú vytvárané len pre nakrúcanie a po poslednom zábere sú zrušené. Popis na BUX.sk prezrádza aj jednotlivé miesta, ktoré v knihe možno nájsť.

Druhá kniha, ako aj autor už spomenul na svojom Facebooku, prinesie miesta, ktoré boli pri plánovaní prvej knihy presunuté do druhej. Patrí medzi ne filmovo unikátny priestor v Slovenskom raji, ktorý všetci poznáme ako Tomášovský výhľad. Súčasťou druhej knihy je aj filmovo významná Blatnica, obec Papradno, neďaleké Súľovské skaly, Manínska tiesňava, Žilina, aj mnoho miest na strednom Slovensku. Výrazný priestor má dostať východ a filmová tvorba do konca roka 2021 s niektorými novinkami. Autor knihu uzatvoril ešte v prvej polovici roka 2022 a tak tam pochopiteľne nebudú obsiahnuté všetky medializované informácie o nakrúcaní za posledné mesiace. Znova sa môžeme tešiť na unikátneho sprievodcu po filmovom Slovensku, vďaka ktorému nám Slovensko pripadá ako oveľa zaujímavejšia krajina. A to aj napriek tomu, že nemáme filmové ateliéry, aké majú v susedných krajinách.

Aj úrady filmovej tvorbe prajú

Vybudovanie filmovej agentúry, ktorá má na starosti lákanie zahraničných filmárov na Slovensku, nepochybne prinieslo svoje ovocie. Nedávno sme sa mohli dozvedieť o prvom úspechu veľmi čerstvej regionálnej kancelárii, ktorá sa orientuje na Košický kraj. Nedávne zmienky o nakrúcaní v Slovenskom raji sa spájali s niekoľkými neistými menami. V každom prípade, záujem zo strany kompetentných úradov je evidentný. Dokázal to aj poskytovaním budovy Ministerstva kultúry na Námestí SNP v Bratislave pre účely filmárov už niekoľko krát.

Prekvapivé je len to, že zatiaľ nikto z kompetentných nepodporil projekt knihy Filmové miesta, prípadne neposunul knihu na viditeľné miesta. Zaznamenali sme však jej prítomnosť v nemenovanej univerzitnej knižnici a vzhľadom na opotrebovaný stav je evidentné, že nejaký úspech má. Prvá kniha je krásna a zaslúži si pozornosť kompetentných, pozornosť regiónov, informačných kancelárií, aj manažérov, ktorí by mohli vo vylepšovaní podmienok turizmu u nás urobiť viac. Práve na to poukazuje autor v knihe. Keďže úvod prvej knihy obsahuje značnú kritiku a množstvo postrehov, je otázne, ako veľmi sa bude v tomto smere podobať druhá kniha. Aký bude obsahovať úvod a do čoho svojho čitateľa uvedie? Uvidíme už čoskoro.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply