Víkendový tip: zamierte do Milána a Bergama

Miláno a Bergamo sú skvelá víkendová dvojka pre milovníkov histórie, módy, umenia a najmä výborného talianskeho jedla.

1. deň: spoznávame Miláno

Veľká výhoda Milána je v jeho polohe. Let je ideálne absolvovať v piatok večer alebo v sobotu ráno a do dvoch hodín od nástupu do lietadla už môžete sedieť v meste a zapíjať pohárom prossecca talianské lasagne.

Duomo di Milano

Kompaktnosť mesta umožňuje prejsť všetky jeho hlavné pamiatky už za jedeň deň. Čo nevynechať? Najväčší ťahák je, samozrejme, gotická katedrála Duomo di Milano. Jeho originálna budova sa začala stavať v roku 1386 a zdobí ju spolu 3400 sôch. Pre návštevníkov je sprístupnená strecha katedrály, z ktorej je krásny výhľad na priľahlé námestie Piazza di Duomo.

Hneď vedľa katedrály sa nachádza nákupná pasáž Galleria Vittorio Emanuele plná obchodov svetoznámych značiek. Nuž, Miláno nenecháva nič dlžné svojej povesti mesta módy. Zrodili sa tu značky takých zvučných mien ako Prada, Dolce & Gabbana, Miu Miu či Moschino, ktoré tu majú stále svoje sídla. Milánsky Týždeň módy patrí spolu s Parížom a New Yorkom k najväčším udalostiam módneho priemyslu.

Galleria Vittorio Emanuele, prečo ísť do Milána

O pár ulíc ďalej stojí nenápadná budova divadla, opery a baletu La Scala, ktoré bolo slávnostne otvorené už v roku 1778. Do dnešných dní hostilo divadlo premiéry opier od Pucciniho, Verdiho a ďalších talianskych velikánov

Keď hovoríme o umení, v milánskom kostole Santa Maria delle Grazie je vystavený obraz Posledná večera od Leonarda. Odporúčame rezerváciu vopred, nakoľko lístky sú vypredané aj 2 týždne vopred.

Castelo Sforzesco

Za návštevu stojí aj veľký park Parco Sempione, ktorého značnú časť zaberá pevnosť Castello Sforzesco zo 14. storočia. Pôvodne bola vybudovaná na obranu mesta, no keď sa stal milánskym vojvodcom Francesco Sforza, dal pevnosť zrekonštruovať. Dnes je sídlom múzea a galérie, ukrývajúcej napríklad Michelangeovu sochu Pieta Rondanini alebo rukopis Codex Trivulzianus od da Vinciho. Aj Miláno má svoj víťazný oblúk, ktorý sa nachádza na konci Parco Sempione. Pôvodne bol postavený na oslavu Napoleonových víťazstiev, no po Versailleskom mieri v 1815 bol premenovaný na Arco della Pace (Oblúk mieru).

Je na vás, či uprednostníte nocľah v Miláne alebo v Bergame, ktorého prehliadka je na pláne na druhý deň. Mesto sa je vzdialené od Milána asi hodinu cesty vlakom zo stanice Milano Centrale.

2. deň: Bergamo ako z typického talianskeho filmu

Bergamo sa delí na Dolné mesto (Cittá Bassa) a Horné mesto (Cittá Alta), ktoré sa nachádza na pahorku nad mestom. Odporúčame odviezť sa lanovkou priamo do Starého mesta, v ktorom sa behom pár minút prenesiete do stredoveku. Celé staré mesto je opevnené hradbami, ktoré postavili v 16. storočí Benátčania.

Citta Alta Bergamo Bergamo

Úzke uličky, malé obchodíky, kaviarne a gelatérie vyzerajú ako z filmu. Prejdite sa k námestiu Piazza Vecchia, ktorému dominuje fontána lemovaná sochami levov. Vedľa námestia sa nachádza kostol Cappella Colleoni, nádherné architektonické dielo Giovanniho Antonia Amadea. Rovnako impozantná je aj bazilica Basilica di Santa Maria Maggiore.

Santa Maria Magiore

V Bergame sa nachádza Accademia Carrara, škola umenia, ktorá patrí medzi najstaršie v celom Taliansku. Accademia je tiež galériou so zbierkou 1800 malieb z 15. – 19. storočia.

Najlepší výhľad na celé Bergamo je z La Rocca di San Vigilio. Dostanete sa sem asi za 20 minút pešo z Horného mesta alebo zaujímavejšou alternatívou – lanovkou.

V Dolnom meste sa vyberte na rušnú ulicu Via XX Settembre, plnú príjemných kaviarní a obchodov.

Je čas zamávať Bergamu a vybrať sa na letisko. Dostanete sa sem priamou autobusovou linkou číslo 1 z vlakovej stanice.

Ak vaše cestovateľské topánky túžia po návšteve novej krajiny, no nemáte čas sa veľmi rozhodovať, last minute zájazd v Miláne a blízkom Bergame nesklame.

Odkazy, ktoré by vás mohli ďalej zaujímať:

Last minute zájazdy na leto

Najkrajšie miesta Talianska

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply