Grossglockner, najvyššia hora Rakúska a niekoľko zaujímavostí

Grossglockner (Großglockner) je najvyšším vrchom Rakúska s výškou 3798 m.n.m. Mohutná hora nachádzajúca sa v zoskupení Glockner je súčasťou Veľkých Taur. Skupina hôr Glockner sa rozprestiera na území Korutánska, Tyrolska a Salzburgska. Do rovnakej skupiny patrí tiež obľúbený Großes Wiesbachhorn, vysoký 3564 metrov.

Grossglockner

Vzhľad Großglockneru pripomína obrovský zvon. Aj preto získal svoj názov. Štít tvorený skalami a ľadom je súčasťou hlavného alpského hrebeňa. Oddávna bol vrch opradený mýtami, no na zdolanie si žiadal dobrodruhov a horolezcov. Tí prví, ktorým sa dobre vystrojení vybrali až na vrchol, bola pätica milovníkov hôr v júli 1800. Odvtedy sa na jeho vrchole ocitlo nespočetné množstvo mužov a žien, pre ktorých bolo jeho dosiahnutie malým, či veľkým míľnikom.

Vrch Grossglockner z geologického hľadiska tvoria ruly, bridlice, ale tiež vápenec kombinovaný so sľudou a bridlicou. Práve pod vrcholom možno nájsť najväčší ľadovec Álp, Pasterzenkees. S plochou necelých 20 km2 má v celom údolí dĺžku 9,5 kilometrov. Vodu v ňom napájajú aj vrchy Burgstall a pri topení jeho vody zadržiava nádrž Margaritzen-Stausee. Údajne ešte pred 150 rokmi tento ľadovec siahal až k vyhliadke Kaiser-Franz-Josefs-Höhe.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply