Fotiť alebo nefotiť na dovolenke miestnych?

Možno hlúpa otázka, ale rovnako tak na ňu patrí hlúpa a až jednoduchá odpoveď. Nefotiť, pokiaľ máte pocit, že to nemusí byť vhodné, osoba si to nepraje, alebo pokiaľ je jasné, že si to nebude želať. Kdekoľvek sa fotografia objaví a vy na nej zároveň zarábate, nech ide o Tuaréga na Sahare, Číňana v reštaurácií, alebo Američana na ulici, koledujete si o problém minimálne s právami a neskôr s deľbou o zisk, či s odškodným.

Nezabúdajme ale aj na to, že fotenie je často pre ľudí nepríjemné. Pokiaľ ste na dovolenke, asi ťažko sa budete Tunisana pýtať, či mu vadí fotenie, ale ak už tak spravíte, aspoň budete mať jasno. Väčšina z nás sa ale nepýta a preto vznikajú problémy a nedorozumenia. Nedávno jeden pán zo Slovenska napríklad v Maroku provokoval fotením detí asi z metrovej vzdialenosti, šlo mu o detaily tváre. Neprotestovali proti tomu aj miestni, ale aj ostatní účastníci zájazdu, no trval na svojom. Pochopiteľne po tom, že pán nechcel pochopiť logiku a absurdnosť jeho krokov a vyhrážal sa možnými aj nemožnými vecami proti cestovnej kancelárií a najmä sa oháňal faktom, že zaplatil priveľa a má all inclusive.

Akoby naschvál mnohí návštevníci fotia ľudí a tí majú právo s tým nesúhlasiť. Akoby pravidelne totiž Slováci s Čechmi fotia aj hlúposť, ktorú si neskôr nikdy nemusia pozrieť. Ľudia na celom svete ale majú svoje práva aj svoj názor, žijú predsa len podobný život ako my, hoci sa nám to nezdá a napríklad fotenie ich tváre aj napriek ich nesúhlasu je niečo neslýchané. Spýtajte sa kohokoľvek, čo si prešiel niekoľko výletov a istotne tam nájdete aj spomienku na nejakého nepoučiteľného fotografa amatéra aj profesionála. Ľudí to láka fotiť si ľudí, miestne zvyklosti aj vystúpenia. Kým niekde je fotografia vítaná, inde skôr prekáža, alebo sa nepatrí.

Po pravde, ani nám by sa nepáčilo, keby nám vtrhli japonskí turisti do rodnej obce, prechádzali by nekontrolovateľne ulice a fotili si nás ako sedíme na záhradnej stoličke alebo ako sa potíme pri kopaní zemiakov. Neboli by sme nadšení ani keby si nás niekto odfotil pri vešaní bielizne na balkóne, pri vŕtaní v nose, škrabaní v rozkroku a zároveň by ste vedeli, že fotky budú visieť na nejakom webe, blogu alebo nebodaj v časopise.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply