Amerického turistu zadržali v Turecku pre pašovanie kamienkov z pláže

Turecko, Side - zdroj: turecko.usMladého Američana Jasona Dementa zadržala turecká polícia pri opúšťaní krajiny pre podozrenie z pašovania historických artefaktov. Turci pritom reagovali na nález kamienkov v jeho batožine, ktoré ako sám tvrdil, si berie z každej krajiny ako suvenír. Kamienky totiž na prvý pohľad vyzerali, akoby pochádzali z muriva. Polícia ho zadržala a zdržala tak jeho odchod z krajiny, manželka sa musela ubytovať v krajine a čakať na verdikt polície a súdu. Prípad, ktorý vyznieva ako absurdnosť sa pritom nestal prvý krát. Turecké zákony prísne zakazujú vynášanie kameňov, ale dokonca aj mušlí, podobne ako Egypt.

Ide totiž o konkrétne zákon o ochrane kultúrneho a prírodného dedičstva. Zákon však zaviedli, aby zabránili vykrádaniu histórie a rôznych artefaktov do zahraničia a zahraničných zbierok. Problémom týchto zákonov však je, že nie je presne definované, čo je a nie je historický artefakt.

Zdroj: huffingtonpost.com
Zdroj ilustračnej foto: www.turecko.us

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply