TOP 5 plusov a mínusov dovolenky pri Balatone v Maďarsku

Kto pozná jazero Balaton, ten vie, že ide o príjemné a nenáročné miesto. Výbornú vodu s neopakovateľnou hĺbkou a možnosťami, ktoré ponúka. Ale aj bez veľkého rozvádzania plusov a mínusov sme sa rozhodli zhodnotiť plusy a mínusy dovolenky pri Balatone. S mnohými sa stretnete, alebo ste ich minuli. V prípade mínusov je šťastie, ak ste sa s nimi nestretli.

Balaton jazero Maďarsko

Mínusy dovolenky pri Balatone

Kto sa chystá k známemu maďarskému jazeru, ten možno ocení zopár faktov, ktoré môžu dovolenku znepríjemniť, alebo ozvláštniť. Prvým mínusom môže byť cesta tam. Neskúsení vodiči sa strácajú v Gyóri. Mesto Gyór má totiž zvláštnosť, kedy odkazuje na cesty 81 aj 82, ktoré obe vedú na Balaton, ale každá do iných jej častí. Náhle sa cesta stratí, ešte to ozvláštni aj kruháč, za ktorým je nejasná navigácia a ak vám k tomu cestná hlasová navigácia tvrdí niečo celkom iné, zneistíte. Oveľa väčší zmätok nastane v meste Veszprém, kde na jednom veľkom kruháči akosi zabudli cestu poriadne označiť a sľubovaná cesta číslo 8 tam je, no v inom smere… Držíme vám palce, aby ste dorazili správne. Ak smerujete do Siofóku, snažte sa priblížiť na cestu 71, či 7 a potom to už dáte. Iným mínusom sú fajčiari na plážach pri Balatone.

Slováci asi nie sú veľmi zvyknutí, no miera zafajčenosti priestoru je naozaj vysoká. Fajčiarov je všade dosť, no na pláži nemusia brať ohľad na to, kam všade bude prúdiť dym z ich cigariet.

Toalety sú bezplatné a sprchy taktiež. Verejné pláže skrátka ponúkajú aj takýto luxus. Na prvé počutie. Pripravte sa, že čistota možno nebude na skvelej úrovni a papier si pribaľte so sebou.

Možným mínisom môže byť aj fakt, že pri mnohých návštevníkoch zo zahraničia zostáva Maďarsko v tejto časti krajiny verné svojej mene. Je ťažké platiť Eurom, hoci nie vylúčené, Kurz môže byť rôzny. Pre mnohých z nás by ale bolo skvelé a jasné, ak by sme mali možnosť nahliadnuť na ceny v eurách a platiť nimi. Ale zase na veľa miestach sú zmenárňové automaty.

Veľa nápisov aj na miestach, kde chodia najmä turisti, sa nachádza len v maďarčine. Trochu na škodu. Netušíte totiž, čo je napísané na varovnej tabuli, až kým vás nekričia po anglicky, nemecky, či poľsky.

Plusy dovolenky pri Balatone

Je nutné začať mínusmi a nedostatkami. Lepšie sa potom čítajú plusy a kladné hodnotenia tejto obľúbenej turistickej destinácie.  Balaton je hlavne jazero, tradične obľúbené dovolenkové miesto a taktiež oddychová zóna s neustálym rozvojom miest, hotelov, ubytovania. Nájdete tu všetko, čo potrebujete, a ešte viac. Aj preto prvým plusom je fakt, že Balaton je na mnohých miestach pri svojich brehoch miestom, kde nájdete hravo ubytovanie, reštaurácie, predajne, hypermarkety, aj rôzne značky reštaurácií zo zahraničia. Sú to hlavne turistické lokality, kde nájdete absolútne všetko.

Balaton jazero Maďarsko

Nespornou výhodou je miestna voda v Balatone. Nízka hĺbka na mnohých miestach je skrátka ťahákom pre všetkých členov domácnosti. Čo na tom, že niekto nevie plávať. Možno sa naučí tu. Jemný piesok pod nohami neprináša žiadne nepríjemné prekvapenia. A hlavne žiaden žralok.

Je tu naozajstná pohoda. Priateľská atmosféra, všetko zadarmo, či takmer zadarmo. Toalety aj sprchy sú bezplatné. Je potrebné len vlastný sprchový gél, uterák, toaletný papier, ale inak priestory sú k dispozícii. Nuž a tiež tu nie je draho. Dá sa nakúpiť všeličo z bežných kúpaliskových jedál, aj iné typy dobrôt a nápojov, ktoré sú viac typické pre Maďarsko.

Športoviská sú azda na každom rohu. Za poplatok môžu byť len športové potreby, prípadne si prinesiete vlastné. Ak nafukovačky sú tu hojne používané, tak ich nenechávajte doma. A tie treba prevetrať. Kto má deti, neraz  ho potešia lokality s detskými hojdačkami a preliezačkami. Všetko je prístupné a nikde to nie je ďaleko. Nikde v okolí Balatonu nenájdete šialenú zástavbu a riskantné lokality. Bezpečnosť je tu dobrá a nestretávajú sa návštevníci so žiadnymi zásadnými problémami, či zvýšenou kriminalitou. Záleží už len od ľudí a partii, aké sa sem dovalia.

Už načrtnutým plusom je však stále atmosféra. Nenáročná, pohodová, priateľská. Nikto od vás nič nepožaduje, nikto vám nepočíta čas a minúty. Slobodne si vyberiete miesto a čas, kedy na verejnú pláž dorazíte, alebo si užijete komfort pláže vášho hotela. Je tu pokoj, nedeje sa tu nič zásadné, hlučné a nebezpečné. Diskotéky sú len lokálne, kto však hľadá pokoj a odpočinok, nájde ho vo väčšine lokalitách Balatonu.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply