Práca delegáta v zahraničí a vzťahy: Skypovať, posielať balíky, aj oboje

Práca delegáta je krásnym povolaním, aj keď mimoriadne náročným. Je o veľkej zodpovednosti, kedy v neznámej krajine možno hovoriť o poslaní pomocníka a prvého kontaktu v prípade akéhokoľvek problému. Akéhokoľvek pritom znamená naozaj akéhokoľvek.

More a ľudia

Vyraziť do zahraničia pracovať počas celej letnej sezóny niekde v plavkovej destinácii znamená zanechať na Slovensku rodinu, priateľov, možno aj tunajšie problémy a nedoriešené vzťahy. Mnohých nás láka zahraničie a pobyt v ňom, ak sme si danú krajinu zamilovali. Ak ovládate jazyk a mentalitu danej krajiny, je vysoká šanca, že miesto dostanete.

Odchod do zahraničia za prácou

Vyraziť do zahraničia si vyžaduje dávku odvahy, ale aj upratanie si vo svojom osobnom živote. Chce to určite vyriešiť úradné záležitosti. Vedieť, na aký pracovný pomer budete pracovať v zahraničí. Či budete zamestnancom domácej slovenskej cestovky, alebo zahraničného partnera v destinácii. Od toho závisia aj povinnosti nahlásenia k zdravotnému poisteniu, alebo nutnosti zriadenia vlastnej živnosti.

Letisko a ľudia cestujúci

Vzťahy na diaľku

Delegáti sú väčšinou mladí ľudia bez partnera, ktorí odchádzajú do zahraničia na niekoľko mesiacov bez riešenia budúcnosti vzťahu. Alebo veľa krát vyrážajú partnerské dvojice, prípadne jeden do zahraničia za zahraničným partnerom. Odchádzať od partnera na niekoľko mesiacov neprospieva vzťahu, no stále nie je nemožné vo vzťahoch zotrvať. To, čo určite môže trpieť, je rodina.

Najbližší, od ktorých odchádzame na nezvyčajne dlho, nachádzajú cesty s ktorými možno zostať v kontakte. Zmysel nachádza starý dobrý Skype, Viber, komunikácia cez Facebook a rôzne komunikačné aplikácie, či email. Niekde je kľúčové naučiť obsluhovať tieto zariadenia a aplikácie aj starších členov rodiny. Z osobných skúseností možno hovoriť o príležitosti, ako ich zoznámiť s technológiami, kedy sú nútení a aj chcú vedieť, ako s aplikáciami pracovať.

Skype kontakt s blízkymi

Očami rodiny je možné hovoriť o zásadnej zmene, pokiaľ odchádza záujemca o toto povolanie po prvý krát. Ak býva vo vlastnom, nastáva situácia, kedy je nutné zachovať financovanie hypoték, alebo splácanie nájomného. Nie vždy pomáha rodina, ale skôr priatelia. Z pohľadu rodičov sa nedá hovoriť o jednotnej situácií. Niekde sú totiž oporou, niekde namietajú a odmietajú odchod dieťaťa do cudziny. Väčší pocit istoty prináša viacero kontaktov na ďalších ľudí, krajanov na danom mieste. Poznanie presného miesta práce, miesta, hotela a siete. Spojenie cez Facebook dnes búra niektoré druhy neistoty a strachu rodičov.

Balíky a zásielky do zahraničia

Mať v zahraničí niekoho blízkeho znamená nepochybne aj pár skúseností o tom, čo všetko mu tam chýba, pripomína domov a má pre neho význam. Do USA sme neraz poslali horalky, ktoré tam majú vysokú cenu. Do Turecka má cenu Slovákom priniesť klasický hermelín, ktorý je tam nedostatkový tovar. V arabských krajinách je celkovo nedostatkom normálna klobáska, bez ktorej si niektorí z nás nedokážu predstaviť Vianoce, zavináč, ale napríklad aj náplň do kapsulového kávovaru, ktorá sa v mnohých krajinách jednoducho vôbec nedá kúpiť.

Poslať balík do zahraničia s niečím, čím „zachránime“ život, alebo len pripomenieme domov pritom nie je ťažké. Sú na to služby, ktoré sa o všetky komplikácie postarajú za vás, prípadne vám nájdu najlepšieho doručovateľa v závislosti od fungujúcich služieb v danej krajine.

Na čo je potrebné dávať pozor:

  • Vízové podmienky a politika krajiny pre vstup cudzincov (pracovné vízum a dĺžka povoleného pobytu)
  • Zdravotné poistenie a vyriešený  zamestnanecký pomer
  • Presmerovaná pošta a splnomocnenie blízkej osoby na Slovensku konať v urgentných záležitostiach, prípadne preberať poštu
  • Kľúčových ľudí a dôležité kontakty upozornite na dlhodobú neprítomnosť, aby ste neboli súčasťou ich plánovania, či telefonátov.
  • Zabezpečte si financovanie hypoték, poistenia, splátok tak, aby neexistoval výpadok a majte po ruke krajné riešenie, ako výpadky s pomocou rodiny a priateľov v prípade potreby vyriešiť.
  • Pozor na možné obmedzenia dovozu vybraných potravín do krajín mimo EÚ
Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply