Pokiaľ radi cestujete po exotických kútoch sveta, radi si prinášate z ciest suveníry a plánujete si priniesť aj živý suvenír, vedzte, že táto oblasť je komplikovanejšia miestami viac, než dovoz zbraní. Ministerstvo životného prostredia pripravilo leták pre turistov, ktorý informuje o niečo viac podrobnejšie o možnostiach dovozu rôznych suvenírov zo zvierat, alebo samotných zvierat do krajiny. V Afrike, alebo južnej Amerike nie je problém sa stretnúť so suvenírmi vyrobenými z kože, či sušených zvierat. Niet sa čomu diviť, že sa aj pre hodnotu takýchto vecí a pôvod snažia rôzne vlády sveta upraviť podmienky obchodovania s týmito druhmi. Spomínaný leták má za úlohu hlavne informovať neinformovaných ľudí a laikov. Za porušenie jednotlivých pravidiel totiž hrozia veľmi vysoké pokuty a väzenie.
Dovoz živých zvierat
Dovoz živých zvierat na Slovensko je oveľa viac komplikovaný, ako sa zdá. Pašovanie korytnačiek z Thajska v slipoch mladých Nemcov sa im nevyplatilo, keďže ešte teraz sedia polovicu z 12 ročného trestu v Dubajskej väznici. Zvieratká, ktoré sa vám zapáčia na dovolenke si nemôžete priniesť domov, keďže na prevoz zvierat, najmä opíc, vtákov, plazov, šeliem a dravcov, potrebujete povolenie krajiny dovozu aj vývozu a zviera musí byť nadobudnuté legálnou cestou od predajcu s povolením na predaj. V mnohých prípadoch sa veľmi zle chápe fungovanie medzinárodného obchodu. Kým organizácie na ochranu zvierat bojujú za zákaz chovu ohrozených a chránených druhov úplne, neuvedomujú si a nechcú si uvedomovať zápory ich požiadaviek a otvárajú viac a viac cestu ilegálnemu chovu, zároveň nepomáhajú kvalitnému chovu odborníkov, ktorí na Slovensku sú taktiež a pomáhajú udržiavať populáciu, ako aj zvyšovať odbornosť iných chovateľov vďaka ich vzájomnej, často medzinárodnej komunikácií. Vzhľadom pre neutíchajúci čierny trh, ktorý funguje mimo trh povolený, sa vo viacerých krajinách sveta bojuje rôznymi nástrojmi a úpravami zákonov. Riskovať pašovanie zvierat uväznených v kufri, či na tele, je nešťastné aj preto, že už pre to niekoľko Slovákov okúsilo väzenie. Rovnako tak aj ľudia zbierajúci rastliny, kvety a iné. Za zahraničie sa pritom ráta aj Česká republika a dovoz rastlín na Slovensko.
Leták ministerstva
Ste cestovateľ, obchodník, milovník prírody, dobrodruh alebo sa chystáte stráviť príjemnú dovolenku v zahraničí? Radi by ste si priniesli zo svojich ciest krásny suvenír? Pozor! Aby sa vaša dovolenka nestala „nočnou morou“ mali by ste vedieť, že obchod schránenými druhmi živočíchov, rastlín a výrobkov z nich je medzinárodne kontrolovaný. V súčasnosti je obchod s viac ako900 druhmi živočíchov a rastlín úplne zakázaný a s viac ako34.000 druhmi je pod kontrolou Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (známy pod skratkou dohovor CITES). Medzi takéto ohrozené druhy patria napr. opice, šelmy, papagáje, dravce, jaštery, korytnačky, koraly ale aj rastliny, najmä kaktusy a orchidey. Veľkú úlohu v nelegálnom obchode zohrávajú aj výrobky z ohrozených živočíchov, napr. rôzne sošky zo slonoviny, náramky z pancierov korytnačiek, náhrdelníky z koralov, topánky, kabelky z krokodílej kože, či kožušiny zo vzácnych šeliem. Kontrola obchodu sa uskutočňuje prostredníctvom dovozných a vývozných povolení („permitov“), ktoré vydávajú príslušné výkonné orgány v krajinách vývozu a dovozu. Skôr ako si kúpite takýto suvenír, overte si, či nepodlieha pod ochranu dohovoru CITES, inak vám bude bez predloženia príslušných povolení na colnici skonfiškovaný a môže vám byť uložená pokuta. Zároveň svojou nevedomosťou a podporou nelegálneho obchodu prispievate k vyhubeniu ohrozených druhov!
Podrobnejšie informácie o slonovine, kožušinách a z morských živočíchov nájdete presnejšie práve v spomínanom letáku na adrese: www.minzp.sk
You must be logged in to post a comment Login