Letecká preprava psov a iných zvierat: na palube len slepecké psy

lietadloMnohí sa počas dovoleniek obmedzujeme aj tým, že máme svojich chlpatých miláčikov. Nie vždy je možné vycestovať aj so zvieraťom a tak zostávajú doma, u rodiny, rodičov, či priateľov. Sú však destinácie a letecké spoločnosti, ktoré prepravu psov dovoľujú. Vždy je však nutné sa informovať priamo u leteckej spoločnosti na cenník a podmienky prepravy psov, zároveň je nutné sa informovať aj v cieli. Sú krajiny, kde dovoz zvierat, hoci len vašich vôbec nedovolia, prípadne hotely, kde si to neželajú. Okrem toho prepravu zvierat takmer všetky cestovné kancelárie neodporúčajú a nerealizujú.

Na palube len slepecké psy
Na samotnej palube medzi cestovateľmi smie byť len špeciálne cvičený pes – slepecký pes. Iné zvieratá sú neprípustné. Kabelkové psy a podobne sú častou otázkou aj na fórach, no nie sú dovolené. Pokiaľ to dovoľujú podmienky prepravku, pes môže byť prepravovaný v batožinovom priestore v špeciálnych prepravkách s pevným dnom a dýchacími otvormi. Pes by mal byť v stopercentnom zdravotnom stave a lietadlo prispôsobené na prepravu takýchto zvierat. Teplota v batožinovom priestore môže byť totiž o niečo nižšia než v časti osobnej prepravy. Mnohí prepravcovia nemajú prispôsobenie na prepravu zvierat ani v batožinovou priestore.

Prečo môže byť preprava zvierat zamietnutá
Ľudia často nemajú pochopenie, že preprava zvierat je v zahraničí problémom. Preprava na palube lietadla je taktiež problém. O zámere prepravovať psa, bez rozdielu veľkosti, je nutné informovať prepravcu vopred. Dôvodom nie je len situácia, prípadný zápach, hygiena, ale najmä medzinárodné predpisy, bezpečnosť a ochrana zvierat samotných.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply