Palác zázrakov v hlavnom meste Zanzibaru svojim neobyčajným názvom láka pozornosť, pretože nie bežne niečo dostáva prívlastok „zázračný“. Stavba z pohľadu súčasného človeka nevyniká žiadnym extrémom, hoci 400 ročná brána z pôvodného chrámu, ktorý na jeho mieste kedysi stál, je v skutku výnimočná rovnako tak ako bohaté zbierky múzea. Svoj prívlastok stavba získala krátko po dostavaní pre niekoľko vlastností, ktoré boli vtedy v Afrike nevídané.
Zázraky vtedajšej doby
Palác dal postaviť druhý zanzibarský sultán Barghash bin Said v roku 1883 a dodnes je najvyššou budovou Zanzibaru. Jeho majiteľ od začiatku plánoval palác považovať aj za symbol modernej doby. Práve tu tkvie dôvod, prečo bol považovaný za zázračný. Bol totiž celý elektrifikovaný, dokonca mal svoj výťah, napojený vodovod a elektrické zásuvky. Na vtedajšiu dobu šlo o naozaj výnimočné skutočnosti, ktoré dnes vyznievajú veľmi banálne. Pri stavbe použili oceľové platbe, betón, drevo, ale aj tradičný stavebný materiál v Stone Towne, keďže z toho vyplynulo aj meno celého mesta. Koralový kameň skrátka nesmel chýbať. Budova má centrálne nádvorie a umožňovala priechodnosť medzi ostatnými palácmi najmä pre ženy bez toho, aby ich ktokoľvek videl. Dodnes disponuje krásnymi mramorovými dlažbami, drevenými portálmi nad dverami s vyrezávanými motívmi. Sultán si dal v paláci dokonca vybudovať dvere dostatočne veľké na to, aby mohol prechádzať cez ne na slonovi.
Stavbu približuje aj zdroj fotografie na stránkach Zanzibar.cestovanie.biz.
Zaujímavé roky
V roku 1896 v krátkej vojne prišiel palác o svoj maják. V roku 1911 sa z budovy stalo sídlo štátnych úradov a sekretariát britskej nadvlády. Po Zanzibarskej revolúcií 1964 sa palác zmenil čiastočne na školu a múzeum. Dnes slúži len ako múzeum, v čase rokov 2014 a 2015 je zatvorený z dôvodov rekonštrukcie, po pravde však len z dôvodov plánovania rekonštrukcie. Zanzibarská revolúcia napríklad prinútila z ostrova odísť aj rodinu slávneho speváka Farrokha Bulsaru. Ich novým domovom sa stalo Anglicko, no slávnejší sa stal pod menom Freddie Mercury.
Po stopách filmu: V Košickom kraji otvárajú Chodník filmových lokalít
Za pamiatkami na krídlach legendy: aeropotulky a Antonov AN -2
Oščadnica na Kysuciach krásna v zime, aj v lete. Čo ponúka turistom?
Súľovské skaly: zaujímavosti, tipy, atrakcie a turistické ciele
Oravský hrad pôsobí naozaj impozantne. Pokrýva skalnaté bralo v niekoľkých rôznych výškach a tým vyzerá ako zložitá stavba s úchvatným výhľadom na rieku Orava pod ním...
Filmovanie na Slovensku: Aké filmy sa nakrúcali na Bojnickom zámku?
Filmovanie na Slovensku: Aké filmy nakrúcali na hrade Červený Kameň?
Prašná veža alebo Mihulka, najhrubšia veža pražského opevnenia
Stanica lesnej úvraťovej železnice v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke
Kysucké Megoňky pri Čadci: kamenné gule potešia upraveným okolím
Ropný prameň na Kysuciach v obci Korňa je o niečo atraktívnejší
Práca delegáta v zahraničí a vzťahy: Skypovať, posielať balíky, aj oboje
© 2010-2021 Cestovanie.net magazín
You must be logged in to post a comment Login