Na piešťanskom nábreží je nájdete pamätnú izbu Ivana Kraska

Sú miesta, ktoré ako späté so životom významných umelcov a osobností našich dejín oplývajú vysokým záujmom. Sú aj také, ktoré sú takmer celkom ukryté. Nadšenci pôvodnej slovenskej literatúry možno vedia, rovnako ako obyvatelia Piešťan. Pre všetkých ostatných môže byť prekvapením, že medzi centrom Piešťan a kolonádovým mostom po nábreží možno prejsť v tieni stromov parkom a nábrežím s výhľadom na kúpeľnú časť mesta. Práve tu, rovnako tak v tieni stromov, stojí bytový dom, v ktorom je spodné poschodie venované Ivanovi Kraskovi.

Ivan Krasko pamätná izba

Najvýznamnejší literárny predstaviteľ básnickej moderny a symbolizmu na Slovensku, po ktorom je pomenovaná aj známa literárna cena, žil práve tu. Na mieste určite neobyčajnom, ale aj prístupnom k ďalším zaujímavostiam Piešťan.

Pamätná izba Ivana Krasku

Pamätná izba Ivana Krasku (1876 – 1958) je súčasťou Balneologického múzea Piešťany. Nachádza sa na nábreží, ktoré mimochodom nesie jeho meno. Nábrežie Ivana Krasku má tak jasný dôvod svojho názvu. Okrem toho, že prezentuje jeho život, osobné veci, zápisky a tvorbu, obsahom je aj umelecká zbierka jeho tvorby. Súčasťou ponuky je aj predaj suvenírov.

  • : 033 / 762 32 72
  • Otváracia doba: Ut – Pi: 10.00 – 15.00 h a So: 13.00 – 18.00 h

V čase prípravy článku boli oficiálne stránky https://balneomuzeum.sk hacknuté a presmerované na nebezpečnú stránku v zahraničí. Preto je vhodným náhradným zdrojom Piešťanské informačné centrum. https://www.pic-piestany.sk/o-meste/pamiatky/detaily/?tx_kioscosmotron_pi1%5Bdetail%5D=0100237 , v ktorom je aj uvedené:

12. júla 1976, pri príležitosti stého výročia narodenia slovenského básnika, národného umelca Ivana Krasku, Balneologické múzeum slávnostne otvorilo a sprístupnilo expozíciu – Pamätnú izbu Ivana Krasku. Bola vybudovaná v spolupráci s Kultúrnohistorickým odborom Matice slovenskej v Martine. V roku 1987 bol vydaný prvý sprievodca expozíciou. O štyri roky neskôr – v roku 1991 bola za pomoci manželov Ladislava a Evy Mňačkovcov (dcéry Ivana Krasku) expozícia reinštalovaná a v roku 1997 vyšiel nový sprievodca expozíciou.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply