Mašekov mlyn pri Vrábloch dnes oddychovým miestom a múzeom

Mašekov mlyn je veľmi zaujímavá lokalita a budova pôvodného mlynu neďaleko mesta Vráble, ktorá je dnes využívaná na rekreáciu, ale tiež ako expozícia pôvodného vidieckeho života. Turistov môže zaujať zachovaná príroda, nezregulovaný miestny potok s meandrami, ktoré už od roku 1319 tvorili pohon pre miestne mlyny. Rieka Žitava dávala v minulosti miestnym ľuďom obživu viacerými spôsobmi.

Mašekov Mlyn Vráble

V Hornom Ohaji, ako sa nazýva lokalita severne od mesta Vráble, stáli mlyny dva. Súčasný Mašekov mlyn postavil v rokoch 1929 až 1933 František Mašek na mieste pôvodného starého dreveného mlyna. Následne počas vojny neslúžil len na mletie, ale aj na ukrývanie ľudí pred prenasledovaním. Socializmus si vyžiadal svoju daň na celej stavbe, avšak od roku 1996 sa pracuje až dodnes na rozsiahlom projekte rekonštrukcie a zveľaďovania tohto miesta. Dokonca do takej miery, že turisti prichádzajúci sem nenachádzajú len budovu mlyna a krásne prírodné okolie, zároveň tu fungujú workshopy a exkurzie, miesot navštevujú letné tábory a nadšenci pre históriu nájdu utešenie poznávacích chúťok v Mašekovom mlyne môžu navštíviť Múzeum mlynárstva, ktoré je tak súčasťou Požitavského múzea.

Pýchou súčasného Mašekovho mlyna
Pýchou tohto miesta v súčasnosti je nepochybne chov pôvodných zvierat. Nejde tak o typické múzeum, ale skôr usadlosť, ktorá má stále obyvateľstvo venujúce sa prírode o niečo viac. Venujú sa včelárstvu, ktoré tvorí jeden z produktov, ktoré sa v mlyne komerčne predávajú. Racka je ovca s dlhými krútenými rohami a čiernou krútenou srsťou. Kedysi bola rozšírená aj u nás v oveľa väčšom meradle. Chovajú tu však aj biele slovenské husy, mangalice, pestujú zeleninu a ovocie. Produkty sú spojené s predajom, fungovanie celého zariadenia zas s predajom a prenájmom. Pri pohľade na rozsiahlu rekonštrukciu je viditeľná činnosť odhodlaných ľudských rúk.

Mašekov Mlyn Vráble

Hudobný festival Familiár
To čo bude možno aktuálne zaujímať návštevníkov tohto miesta je tento rok už tretí ročník hudobného festivalu Familiár, ktorý sa koná začiatkom júla už tradične práve na lúke pri Mašekovom mlyne.

FB festivalu: https://www.facebook.com/FestivalFamiliar
HP festivalu: http://festivalfamiliar.sk/
Foto získané od PP, Mašekov Mlyn

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply