Dovolenka v Egypte: Bez alkoholu a opaľovania?

Dokázali by ste si predstaviť dovolenku v Egypte bez poriadneho all inclusive s alkoholickými nápojmi a do toho aj ženy v bikinách na pláži? Je to celkom možné. V Egypte napätá politická situácia vyústila do zvrhnutia vlády a po nových voľbách, kde sa k moci dostávajú islamisti bude celkom možné, a obávajú sa toho aj odborníci v cestovnom ruchu, že sa celkom zmenia zákony. Tie by mali pritvrdiť a priniesť zásadné zmeny vo fungovaní cestovného ruchu. Návštevníci tejto krajiny by si tak museli začať zvykať na zákaz zaľúbenosti na verejnosti, bez bikín a už aj bez tej trochy oblastí, kde sa dá opaľovať hore bez a bez pokuty. Dokonca zakážu zmiešané pláže pre mužov aj ženy spolu. Chýbal by aj alkohol na hoteloch, čo by bol zásadný problém pre mnohých dovolenkárov.

Egypt je závislý na turistickom ruchu
Egypt má zásadnú časť ekonomiky zásislú na cestovnom ruchu. Milióny turistov každoročne zavítajú od Alexandrie cez Káhiru, Sinai, Sharm, po Hurghadu, Marsa Alam až k Nílu k pamiatkam starého Egypta. Ide o potápačov, milovníkov histórie, ale zásadne a to najviac ide o ľudí, ktorí si platia za oddych v plavkových oblastiach. Egypt rozvinutý turistický ruch zachraňuje pred zásadnými finančnými problémami. Žiaľ tí, čo hovorili o nových zákonoch akoby si vôbec neuvedomovali fakty, ktoré si uvedomí ktorékoľvek dieťa základnej školskej dochádzky. Žiaľ, zatiaľ nevieme, či sa naozaj podarí nové zákony schváliť. Ak by sa niečo takto nemysliteľné stalo, Slováci, Česi, Poliaci a najmä neuveriteľná ruská klientela, zvolí iné alternatívy. Do úvahy prichádza obľúbené Turecko, kde sa začala rozvíjať aj oblasť v okolí Kusadasi a Izmiru. V podstate by mohlo žezlo prebrať z časti aj Tunisko. V prípade upokojenia politiky a obnovy bezpečnosti v Líbyi si mnohí vedia aj práve ju predstaviť ako obľúbenú turistickú destináciu. V Líbyi je nehorázne množstvo pokladov historických, pravekých, aj z islamského stredoveku. Bolo by obdivovať, nehovoriac o krásnom pobreží a dlhých pieskových plážach pri čistom mori.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply