Druhy turistiky a dôvody cestovať: Benzínová turistika

Benzín, nevyhnutné palivo pre väčšinu našich áut, podmieňuje náš život viac, ako si myslíme. Ak rastie cena benzínu, rastú ceny dovozu potravín, zásobovanie rôznych obchodov, rastie cena dopravy, mestskej hromadnej dopravy, taxíkov. Dotýka sa aj tých, čo auto nikdy nemali a ešte viac tých, čo sú na neho odkázaní. Jeho výšku určuje medzinárodný trh, každý nepokoj v ropných veľmociach a samozrejme vysokopostavení páni, regulační pracovníci a politici. Ak aj by bola šanca na zníženie ceny palív, robí sa to oveľa pomalšie, ako pri ich zvyšovaní. Niet sa teda čomu diviť, že ľudia chcú tankovať lacno a chcú sa voziť, lebo často ani nie je na iný výber…

Benzínová turistika existuje
Na odborných školách so zameraním na cestovný ruch by ma vysmiali a učiteľ by ma neohodnotil dobrou známkou, ak by som medzi druhy turistiky dal turistiku benzínovú. Ale ja ju sem naozaj zaradím. V našom seriáli rôznych druhov turizmu ho nemôžem prehliadnuť. Najmä ak ho sám prevádzkujem. V Rakúsku je cena benzínu nižšia. Občas sa oplatí natankovať aj v Čechách. Pri opúšťaní hraníc vždy využijem poslednú pumpu, lebo stále je rozdiel pri plnej nádrži nezanedbateľný. Benzínová turistka občas vytiahne ľudí za hranice, podobne ako na nákupy, zmena menových kurzov. Drastické zvyšovanie benzínu vždy niekoho inšpiruje k tomu, aby vypadol za hranice si natankovať plnú. K tomu pridá pár bandasiek a vtipnejšia je situácia na ukrajinských hraniciach, kde podľa hovorených historiek tankujú dokonca s malým zrezaným hranolom na ktorý vyjdú kolesom tak, aby bola nádrž naklonená. Vtedy sa do nej zmestí ešte vyše litra paliva navyše. Záleží od nádrže a vozidla.

Nie je pre každého
Benzínová turistika nie je pre každého. Dá sa povedať, že je len pre tých, čo merajú cestu za hranice, bývajú v blízkosti hraníc, a do krajiny smerujú v prvom rade za lacnejším palivom a možno v druhom rade za nákupom… „veď keď už je v Hainburgu… či keď už je v tom Užhorode, prečo by si nenakúpil?“ Je jasné, že menšie ušetrené sumy skôr budú riešiť tí, ktorí sledujú svoju nie príliš dobrú finančnú situáciu. Ale zase nie je na škodu rozmýšľať takto, ak prejazdením cez hranice a späť je stále niečo ušetrené… a k tomu ste sa na chvíľu stali zahraničnými turistami v cudzine.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply