Športová turistika existuje medzi druhmi turistiky v podstate od čias vzniku samotného turizmu. Vďaka antickej olympiáde za čias starovekého Grécka vieme, že športová turistika prekvitala už vtedy. Vtedy na olympiádu mieril ľud z celého Grécka, najsilnejší a najlepší športovci a aj v čase úpadku starého Grécka, kedy k moci nastúpila Rímska ríša sa na olympiádu nezabudlo. Rimania ju obnovili a ešte viac rozšírili. Umožnili na ňu vstup dokonca aj svojim satelitným územiam a tak sa na nej objavilo ešte viac pestrejšie obecenstvo, a v hľadisku samozrejme ešte pestrejšia paleta divákov. Dnes tomu nie je inak. Aj dnes olympiáda láka veľké množstvo ľudí, pozornosť doslova celého sveta a dokáže pohnúť výrazne celou ekonomickou krajiny. S niečím takým počítal aj Londýn pri usporiadaní LOH 2012. Veď ubytovanie bolo problém zohnať už mesiac pred konaním olympiády. Zvýšené ceny neodradili ľudí v nákupe. Olympiáda je len raz za 4 roky a práve ľudia z Európy ju mali konečne po Sydney a Pekingu blízko. Obrovské peniaze teda počas letnej olympiády smerujú do krajiny a konkrétne miesta konania hier.
Cyklistika, hokej, futbal a vlastne akýkoľvek šport
Či už Formula 1, americký NASCAR, preteky fregát v Kieli, alebo preteky Iron man… tímové športy ako basketbal hokej, futbal a mnoho ďalších. To všetko dokáže hýbať masami. Tam kde ide klub, idú aj fanúšikovia. Aj tam, kde nikdy neboli a bežne by tam necestovali, mnohí idú len preto, že zostávajú verní klubu. Sú to aj ľudia, ktorí si skrátka nechcú nechať ujsť určité športové podujatie. Chcú vidieť športovú hviezdu v akcii, alebo chcú vidieť výkony svojho idola. Za športom sa cestuje celkom bežne. A komu nestačí cieľový šport, môže si v hoteloch užiť ďalšie vymoženosti športového typu ako tenisové kurty, volejbalové ihrisko, či golf.
Golfová turistika
Golfová turistika je odvetvie športovej turistiky. Medzi jej vyznávačmi dominujú majetnejší ľudia, najmä páni. No golf nemožno uzavrieť len na mužoch, alebo starcoch. Čoraz viac mu na chuť prichádzajú stále mladší a mladší hráči. Za golfom sa aj často cestuje. Golfové rezorty sú často luxusné hotely, ktoré ponúkajú najmä golfové ihrisko a potom aj rôzne ďalšie služby pre golfom „zmorených“ športovcov… Slováci pre golf cestujú na západné Slovensko, do Bernolákova, do Malaciek, do Skalice, alebo aj v menšej miere do rakúskeho Hainburgu. Zo vzdialenejších miest je to napríklad Kuba, Dominikánska republika, El Salvador, Mexiko, Dubaj. Pre vyznávačov určitého štandardu sú zas známe Írsko, Škótsko, Kanada alebo USA. Golf sa však nakoniec hrá všade, profesionálne turnaje sa z času načas konajú aj v miestach, kde bežné nie sú, takže jednoznačne vymedziť destinácie pre bežných neprofesionálov nie je s istotou možné.
Potápačská turistika
Určitý druh turistov vám nepôjde do Poľska, ani do Paríža, ak raz podľahol potápaniu. Jeho dovolenkovými destináciami bude Červené more, Karibik, a v podstate akékoľvek iné more, kde môže svoju potápačskú výstroj rozbaliť a prevetrať… či skôr namočiť. S potápačským preukazom sa dá oveľa viac, ako bez neho. Profíci v potápaní dobre vedia, kam cestovať a čo sledovať. Mnohým k šťastiu stačí sledovať podmorský svet na vlastné oči a to ich dokáže naplniť viac, než lezenie po horách a čokoľvek iné. Niet sa tomu čo diviť. Niektoré podmorské miesta sú naozaj krásne.
Cykloturistika
Cykloturistika je azda najdostupnejší druh turistiky, ktorú možno nazvať aktívnou a športovou od samého začiatku. Už s bicyklom sa dá na turistiku vyraziť. Cestovať po vytýčenej trase, alebo kedykoľvek z nej skĺznuť inam. Cyklotrás nájdeme po celej Európe aj po mnohých ostrovoch naozaj dostatok. Ich nutnosť a prínos pre turistku si uvedomujú aj mnohé regióny na Slovensku. Veď pozrime napríklad slovensko-rakúske pohraničie pri Bratislave a Devínskej Novej Vsi, alebo budovaná veľká cyklotrasa na Kysuciach.
You must be logged in to post a comment Login