Druhy turistiky a dôvody cestovať: Cestovanie za katastrofami

ŽidiaUdalosti, ktoré rezonujú v správach a svetových médiách lákajú pozornosť divákov. Ale tiež aj ľudí, ktorí sa na dané miesto chystajú… alebo sa vyberú až po počutí správ o takýchto udalostiach. Ľudí lákajú veľké udalosti, momenty, aj nešťastia. Ako náhle je na ceste zrážka a niekoľko áut je na šrot, najväčšie zdržanie zažijete práve vďaka zvedavým vodičom, ktorí to chcú zrážku dobre poobzerať. Že nešťastia lákajú ľudí a že vytvárajú určitý druh turizmu ani nemožno pochybovať. Veď už existujú trasy lodí, ktoré ľudí zavedú nad miesto posledného odpočinku Titanicu a plánujú sa aj ponory turistov k Titanicu. Stroskotala aj nedávno ďalšia loď, ktorá sa stala lákadlom. Každý čo bol v širokom okolí a dostal chuť na neobyčajný záber, si šiel odfotografovať s veľkým vrakom lode v pozadí. Že ľudí, čo vyhodia peniaze za cestu kvôli jednej fotke nemôže byť veľa? Kde že!

Katastrofy lákajú
V Maďarsku sa pred viac ako rokom udiala katastrofa, keď sa pretrhla nebezpečná hrádza s odpadovými vodami. Celé dve obce boli zničené červeným nebezpečným kalom a samozrejme že sa aj na Slovensku objavili nadšenci katastrof, ktorí sa vydali priamo do postihnutej oblasti. Nie pomôcť, ale poobzerať. V jednej dedinke strhol vietor strechu školy a odrazu škola prilákala pozornosť ľudí z okolitých obcí. Každý chcel vidieť spadnutú strechu. To isté jeden nemenovaný zimný štadión pred kolaudáciou. Jeho trosky si prišli poobzerať ľudia z vedľajších dedín aj miest. Niečo také sa skrátka nevidí. Priznávam sa, že aj ja som raz zašiel slušnou okľukou pozrieť sa na zrútený dom v susednej obci a napríklad vyhorený Palárikov dom na pešej zóne priamo v meste Čadca, to bola aj jedna z atrakcií mesta. Aspoň podľa fotenia to tak vyzeralo. Nič na tom nemenil fakt, že zhorenisko tam stojí už zopár rokov. V Chicagu raz zletel ťažký strom na 4 zaparkované autá a každé jedno bolo nepoužiteľné. Pretlačené do písmena U sa nedali ani odtiahnuť a samozrejme, že celá udalosť lákala pozornosť toľkých ľudí aj z ďaleka, že majitelia poškodených áut rozmýšľali nad výberom vstupného, čo by im škodu mohlo vraj nahradiť.

Kde ničila vojna, tam to láka turistov. Na ostrove Nauru sú turistickým lákadlom staré japonské bunkre a vraky lietadiel. Turizmus dokonca prekvitá aj na mieste výbuchu Černobylu a v meste duchov Pripyat, ktoré je vedľa vybuchnutej elektrárne. Toto miesto je dokonca v rebríčkoch najšialenejších zájazdov na prvých miestach. Svojim spôsobom nás láka aj katastrofa ľudskosti, každý jeden koncentračný tábor, v ktorých deň čo deň zomierali stovky, až tisícky ľudí.

Prírodné katastrofy nemožno vynechať
Že niekde chrlí sopka tony popola ešte neznamená, že je miesto nebezpečné. Také fotky sa oplatí mať, nehovoriac o videu chrliacej žeravej lávy. Ľudia plačú, prichádzajú o domy, no pán fotograf pricestoval narýchlo práve pre túto sopku. Niekoľko Američanov sa dokonca živí tým, že fotí takéto akcie a fotografie potom predávajú. Lákavé sú aj tornáda. Tie sa však nedajú vystopovať, no spúšť, ktorú zanechajú občas priláka ľudí dobre si popozerať, čo sa stalo. Japonské pobrežie po Tsunami a okolie Fukušimi je každý deň plné turistov, ktorí dokonca aj dnes prichádzajú navštíviť pobrežie. Základy, kde stáli kedysi celé budovy, sa len pomaly obnovujú.

Vraky lodí, lietadiel a ponoriek
Celkom iný prípad je lákanie katastrofami dávno minulými. Vo svete je populárne potápanie sa k vrakom lodí, lovenie pokladov, či vyhľadávanie miest z vojenských záznamov, kde odpočívajú vraky lodí, ponoriek a celých padlých lietadiel. Aj toto sú nešťastia a pre potápačov vyhľadávané. Potápačská turistika je však ďalším druhom turizmu, ktorý si priblížime v ďalšom článku o športovej turistike.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply