Druhy turistiky a dôvody cestovať: kultúrna turistika a festivaly

Dôvody, ktoré prinútia človeka vycestovať sú niekedy zvláštne, inokedy samozrejmé. Medzi celkom bežné dôvody, ku ktorým sa určite priznáte mnohí, je kultúra, hudba, rôzne vystúpenia a festivaly. Niečo, čím si pripomíname našu históriu, alebo sa prichádzame zabaviť, je vždy populárne. Leto je obdobie priam až preplnené hudobnými festivalmi. Takmer každý jeden kraj má nejaký festival a snaží sa ho spropagovať v miestnych médiách a aj na celoslovensky viditeľných miestach. Pokiaľ však jeden festival na východnom Slovensku prinesie niečo veľké a nevídané, nemôžeme sa diviť, že odrazu západné Slovensko bude migrovať na východ… aj keď len pre jediné meno na zozname interpretov.

Festival SlnovratHudobné festivaly
Spôsob, ako do nejakého mesta prilákať obrovské množstvo turistov je pomerne jednoduchý. Pokiaľ sa v ňom koná úspešný festival, ľudia v jeho reštauráciách minú peniaze, v jeho hoteloch sa ubytujú a v jeho uliciach sa zdržia míňaním ďalších peňazí na suveníry a jedlo. Mesto získava aj tým, že sa mu dostáva pozornosti médií. Odrazu sú cesty plné a EVČ áut hovoria, že ľudia prichádzajú z ďaleka. Prišli za hudbou, za akciou, za obľúbeným interpretom, alebo len za zábavou s priateľmi. Aj toto je turistika.

Festivaly, súbory, vystúpenia….
Festival vo Východnej v júli vždy priláka množstvo súborov a vystavovateľov. Prichádzajú doslova z celého Slovenska. Turisti sa však vôbec neobmedzujú len na Slovensko, pretože prichádzajú Poliaci, Česi, Holanďania, Nemci a aj občas nejaké iné národnosti. Slovensko sa má čím pýšiť. Množstvo našich hradov usporiada rôzne hradné slávnosti, významne tradíciu festivalov udržiava hrad Červený Kameň, ktorý neustále láka na zaujímavé akcie.

Skanzeny a ďalšie podobné miesta
Skanzen vo Vychylovke na svoju lesnú úvraťovú železnicu v niektoré dni priláka viac cudzincov, ako Slovákov. Sú to najmä skupinky Nemcov, Čechov a Poliakov, ktorí počtom prekonávajú menšiu časť Slovákov, ktorí daj skôr prednosť prechádzke po skanzene. V skanzene Pribylina sme mali možnosť stretnúť niekoľko českých rodín. EVČ na parkovisku každého z nich hovorí, že za múzeami a kultúrou zavítajú ľudia z ďaleka. Ak už predsa sú tak ďaleko od domu a majú niekde po blízku ubytovanie, pochopiteľne si radi zájdu pozrieť aj nejaké zaujímavé miesta. V Čičmanoch ich slávne typické maľby na domčekoch sú taktiež lákadlom pre turistov, pre folklór, ale po využití týchto prvkov na šatách našich olympionikov, sa o nich dozvedelo ešte viac ľudí. Každý skanzen občas láka aj na rôzne kultúrne podujatia a tak ponúkajú turistom oživenie dávnych dôb prostého ľudu a spôsobu ich života. Ľudia si chcú udržiavať tradície v pamäti, alebo aspoň majú záujem spoznávať minulosť, kultúru aj iné. Na šťastie tak tvoria ďalší druh turistiky, ktorý nám mnohé zachová aj pre budúce generácie.

foto: hudobný festival Slnovrat, www.zaujimavosti.net

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply