Druhy turistiky a dôvody cestovať: Pobytová pasívna turistika

Pobytová turistika, druh turistiky, ktorý vyznáva najviac Slovákov a ktorý si doprajeme mnohí, najmä ak v práci žerie nervy už aj hučiaci ventilátor a dovolenka je naozaj vykúpením pre upokojenie nervov. Kým niekto sa dokáže upokojiť výstupom na nejakú horu a potom sa okúpe v ľadovom potoku, čo vyviera niekde v údolí, pre väčšinu stačí, keď sa odovzdá do rúk personálu hotela a všetky starosti zverí len programu stravovania a možnostiam na okolí. Nikomu nemôže mať nikto nič za zlé, ak si plnými dúškami užíva pasívnu dovolenku. Robí to každý a mnohí si to myslím že aj zaslúžime. Ako ju rozoznáte medzi ostatnými druhmi turistiky?

Pobytová je skoro čisto pasívna dovolenka
Pobytová dovolenka má svoj pomyslený prototyp charakterizovateľný ako „pohoda niekde pri mori, s dobrým počasím, príjemným morom, sem tam na pláži vidieť nejaké mušle, okolo pobehujú deti so šnorchlami na hlavách a na obed sa vraciate do hotela, aby sa vám ušlo z ponuky jedál zo všetkého, na čo dostanú oči chuť…“ Samozrejme, pobytová môže byť aj celkom iná, o paštekách, o kupovanom pečive a potravinách z domu, niekde na Chorvátskom pobreží. V každom prípade si idete na dovolenku odpočinúť a snažíte sa občas ochutnať aj niečo z miestnych jedál. Aj to je určité poznávanie. Pobyt sa dá spríjemniť malým poznávaním okolia, zaplatením si výletu, trebárs aj z inej cestovky, ako z tej, cez ktorú ste prišli. Celkom bežné a normálne.

Pobytová dovolenka je hlavne vo väčšine prípadov o tom, že si idete oddýchnuť a naozaj mnohé starosti odpadajú. Preto sú populárne programy All inclusive a stráženie detí, rôzne animácie a hotely s bazénmi. Dobre sa najesť, aby bolo o deti postarané a aby bola zábava niekde pri bazéne. Aj to môžu byť kritériá ľudí na dovolenke a po pravde ak moje, keď sa ide s rodinou.

Top v slovenských ponukách
V ponuke cestovných kancelárií je medzi najpopulárnejšími letnými destináciami Tunisko, Turecko, Chorvátsko, Grécko a nemožno zabudnúť na stále populárny Egypt. Pre skutočné all inclusive mnohí smerujú za bohatým (na stoloch) Egyptom, Tureckom a veľmi zaujímavé je severné Maroko v 5***** hoteloch. Európske all inclusive nie je tak bohaté, ako v arabských krajinách prihliadnuc na cenu za dovolenku. No Mallorca, či Grécko zas ponúkajú istotu v kvalitách ubytovania a v ďalších službách. Je teda na každom, aký kompromis zvolí a či sa vlastne nechá rozčúliť malými nedostatkami, ak na nejaké natrafí. Okrem toho európske hotely skôr ponúkajú polpenzie, lacnejšie hotely len raňajky.

Následky pasívnej dovolenky
Príliš pasívna dovolenka si často vyžiada svoje následky. Nemám na mysli spálené telo, keď človek zaspí pod slnečníkom, ktorého tieň slnko už dávno otočilo niekam inam. Ale ide skôr o problém prílišného pohodlia, ktorý človeku na konci dovolenky bude možno trochu chýbať, alebo sa len ťažko bude vracať do pôvodného života. O mnoho častejší je problém zdravotný. Možno 50 percent ľudí si myslí, že ak behá na záchod, trpí bolesťami brucha a vracia, že získal faraónovú pomstu. To napríklad aj pri dovolenke v Tunisku, v Turecku, či v Bulharsku. Lenže pravda je taká, že ľudské telo nie je pripravené na ten nápor a mix jedál, ktoré do seba typický slovenský a český turista naloží. Jedlá, drobnosti, chute, mäsá a mix nápoj skrátka bežný žalúdok neudrží. Šialená zmes nezmiešateľného jedla a s prepáčením nenažranosť niektorých našich turistov nespozná svoju hranicu a potom sa to jednoducho hodí na „faraónovu pomstu“, známe a časté v podstate krátkodobé ochorenie tráviaceho traktu a iné jej alternatívy.

Nezabudnite na pohyb
Aj krátkodobé leňošenie a prejedanie sa môže priniesť následky. Venujte sa teda trochu aj pohybu. Bazén aj more ponúkajú možnosti na plávanie, precvičenie celého tela. Veď plávanie nie je len o pohybe rúk, ale najmä o panve a nohách. Mnoho hotelov má fitness centrum. Ponúka tenisové kurty, stolný tenis. Neviete hrať tenis? No a čo!? Ani ja a predsa si to na takmer každej dovolenke vyskúšam, aby som sám seba uistil, že zo mňa Kučera nikdy nebude. Pod pojmom pasívna dovolenka sa dá predstaviť dovolenka úplného nič nerobenia a žiaľ tak to chápu a praktizujú mnohí.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply