V našom seriály o druhoch turistiky si spomenieme niekoľko druhov turistiky, ich hlavné rozpoznávacie prvky, výhody, nevýhody a dôvody, prečo sú populárne. Jeden z najrozšírenejších druhov turistiky je poznávacia turistika, alebo inak aktívna poznávacia turistika. Pre mnohých je to práve ten druh turizmu, ktorý vyznávajú a naplno ich uspokojuje. Prečo?
Doma to už poznám, idem von
Poznávacia turistika či chcete alebo nie, musí byť určitým spôsobom aktívna. Vy sami sa vydávate za poznávaním. Objavovať je čo aj doma, no zväčša bude Slovákov lákať zahraničie, už menej dostupné, aj keď občas môžeme polemizovať o tom, čo je vlastne viac dostupné, vzdialenosťou či finančne. Poznávať sa dá aj počas pasívnej dovolenky. Dovoľujú nám to fakultatívne výlety. Pozrel som sa na ponuku výletov v rôznych destináciách, ktoré sú pre Slovákov známe a v ich výbere sa často aj opakujú.
Pri pasívnej dovolenke v Egypte si okrem vylihovania a prekrmovania môžu dovolenkári vyberať z naozaj pestrých možností rôznych výletov. Minimálne sú to výlety za nákupmi, ale napríklad v letovisku Hurghada je slušný výber za pamiatkami, na ostrov Giftun, či do centier výroby a remeselníkov. Na Kréte som si osobne vychutnal výlety do Heraklionu, a obzrel si aj zvyšky dávneho mesta kráľa Minoa. Na Rhodose zas máte možnosť obdivovať miesto, kde stál jeden z divov sveta, staré hradby a historické centrum. Rovnako tak na ostrove Korfu, kde sa dá okrem pevnosti navštíviť aj zámok, letné sídlo cisárovnej Sissi. V Tunisku sa zas dá na výletoch obdivovať amfiteáter El Jem, miesto nakrúcania filmov STAR WARS, rôzne pohoria, soľné jazero a ešte ďaleko viac.
Skutočná aktívna turistika
Skutočná aktívna turistika, to nie je len spoľahnutie sa na jeden výlet počas dovolenky. To je celá dovolenka na nohách, na túrach, šlapanice do kopcov, alebo požičanie si džípu, ťavy a vydanie sa do pustej Sahary. Je to aj turistika do Afriky, kde sa vydávate s novinárom ako pomocník za námetmi na články. Je to napríklad aj hon za miestami, kde sa to dá poriadne užiť. Výstup na horu, dosiahnutie najvyššieho vrcholu v danej krajine, alebo len na bicykli zdolanie nejakého úseku, na ktorý si napríklad iní netrúfajú. Frajerina? Čo by nie. Ale aktívna frajerina. Človek potom nemôže ľutovať, že nič nezažil, nevidel a že sa vyhol zážitkom. Poznávacou turistikou je aj výlet, kde najväčšiu starosť bude mať sprievodca, a vy menšiu starosť, snažiť sa odniesť si niečo z výkladu a potom si z fotiek pamätať, čo to vlastne za budovu je a kto ju dal postaviť. Poznávacie zájazdy sú obľúbené u našich turistov najmä do Egypta za poznaním starých civilizácii, do Paríža, do Krakowa, vďaka zľavovým portálom sa zvýšilo aj povedomie o Prahe, ale mnohí takto navštívia aj Budapešť, či Paríž. Domov prichádza azda každý jeden o niečo múdrejší… a to je aj účelom takejto turistiky.
Sto ľudí, sto chutí
Pojem aktívna turistika si každý vysvetlí rôzne. Pre niekoho je dostatočne aktívna, pokiaľ sedí v autobuse a v slúchadlách mu sprievodca vysvetlí, že niekde tam v diaľke je veža, ktorú dal postaviť Janko Hraško a práve prechádzate po námestí, ktoré dal vydláždiť Peťko Mrkvička. Iní potrebujú pohyb. Jeden príklad za všetkých, kedy sa nestretnú názory na jednom mieste je z Kapverd z pred rokov. Kým celý autobus nadšených turistov si obzeral skalnaté výtvory, manželský pár zo Vsetína všetko častoval nadávkami, urážal sprievodcov a dožadoval sa cesty do hotela, lebo netušili že budú musieť z autobusu vystupovať a že to nebude len hodina. Spoznať ostrov za hodinu a z autobusu? Zvláštna predstava.
You must be logged in to post a comment Login