Geirangerfjord: najcennejší poklad nórskej divočiny

Nórsko je prekrásna krajina plná hlasitých vodopádov, zasnežených vrcholkov hôr a temne zelených lesov. Ak by sme ale napriek tomu mali vybrať jeden jej najväčší klenot, potom voľba zrejme padne na Geirangerfjord. Najznámejšie, najkrajší a turisticky najobľúbenejší fjord našej planéty.

geirangefjord

15 km dlhý a miestami až 360 m hlboký fjord na juhozápade Nórska každé leto navštívi vyše 300 000 ľudí. Jazdia sem autami, autobusmi aj na lodiach. A každý z nich chce vedieť, prečo sa svetová organizácia UNESCO rozhodla tento fjord v roku 2005 zaradiť na svoj prestížny zoznam svetového dedičstva. Dozvie sa to čoskoro.

Vyhliadková jazda trajektom po Geirangerfjordu zaberie len asi 70 minút a je zárukou, že to bude dosť možno tých najlepších 70 minút vášho života. Medzi dedinkami Geiranger a Hellesylt budete míňať majestátne vodopády, strmé skalnaté útesy a v nich stojace farmy, ktoré sú staré stovky rokov a ešte donedávna ich obývali statoční farmári. Vôbec najväčšou atrakciou lodnej plavby je sedmička úzkych vodopádov tečúcich tesne vedľa seba, ktorá dostala príznačný názov Sedem Sestier (Seven Sisters). Hneď na protiľahlom brehu z vysokej skaly padá ďalší veľkolepý vodopád: Nápadník (Suitor, Friar). Podľa povesti svoje meno dostal podľa toho, že sa celý svoj život snaží sestry od naproti zvádzať.

Z opustených fariem týčiacich sa na skalnatých výbežkoch na pobreží fjordu sú najznámejšie Skagefla, Knivsfla a Blomberg. Prvú menovanú môžete z Geirangeru navštíviť pešo, do zvyšných dvoch sa nedostanete inak, než na lodi. Najmä Knivsfla stojí za zmienku, pretože leží vo výške 250 m nad hladinou fjordu, v tesnej blízkosti Siedmich Sestier.

geirangefjord

Prechádzku po fjorde vám vedľa neživej prírody môže okoreniť aj tá živá – vezmite si so sebou kúsok chleba a skúste prilákať čajky. Keď budete mať šťastie, predvedú vám tieto nádherné tvory svoje umenie chytať kúsky chleba priamo zo vzduchu.

Záverom ešte k tomu, aké na Geirangeru panuje počasie. Najväčší nápor návštevníkov je prirodzene v lete, ak sa sem vydáte v júni, júli alebo auguste, čakajú vás príjemné teploty okolo dvadsiatky. Napriek tomu ale oblečenie určite nepodceňte, najmä počas prechádzky po fjorde môže byť chladno. My ju absolvovali v tejto nepremokavej bunde a rozhodne nám horúco nebolo. Nórske počasie je skrátka zradné.

Pripravil Juraj Kojš

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply