Láka vás netradičná letná dovolenka? Oslo je tou správnou destináciou

Letná dovolenka nemusí nutne znamenať, že vaše výletnícke kroky budú smerovať na pláže teplých krajín. Mnohí sa práve naopak chcú vyhnúť horúčavám. Patríte k tejto skupine dovolenkárov aj vy? Tak to by ste mohli vyskúšať dovolenku v metropole Nórska.

Oslo, Nórsko

Čo sa týka počtu obyvateľov, tak Oslo v porovnaní s ostatnými európskymi metropolami nie je veľkým mestom. Avšak rozlohou a predovšetkým turistickými atrakciami sa právom radí k popredným miestam. Rozhodne tam budete mať čo obdivovať.

Pokiaľ vaša chuť túlať sa po nových krajinách nepozná medze a vášeň, s akou sa púšťate do ich objavovania, je pre vás tým najlepším hnacím motorom, nalaďte sa na návštevu nórskeho Osla. Oslo je skvelou destináciou z mnohých dôvodov a ukrýva veľa zaujímavých miest. A tu sú…

Vigelandov park s najfotografovanejším dieťaťom

Vigelandov park s rozlohou 32 hektárov nájdete v západnej časti Frogner parku a je právom považovaný za poznávacie znamenie mesta. Autorom všetkých 212 súsoší a sôch v tomto parku je nórsky sochár Gustav Vigeland, ktorému sa podarilo z bronzu, žuly a liatiny stvoriť nápaditú mozaiku ľudských osudov.

Oslo, Nórsko

V parku ešte musíte vidieť:

  • Monolit – viac ako 17 metrov vysoký stĺp, ktorý tvorí 121 navzájom prepletených ľudských postáv rôzneho veku.
  • Most s 58 sochami z bronzu.
  • Hnevajúci sa chlapček – najfotografovanejšie dieťa v Osle

Dávka umenia

Trúfate si aj na prísun umenia? Potom sa autobusom alebo trajektom vyberte na polostrov Bygdøy, ktorý leží neďaleko centra mesta. Návštevníkov Osla tam ťahá celý rad zaujímavých pamiatok, múzeí a atrakcií.

Počas dobrého počasia navštívte rozsiahle vonkajšie múzeum kultúrnej histórie. V múzeu Kon-Tiki je vystavená slávna rovnomenná drevená plť aj legendárna rákosová plsť Ra. Múzeum Frammuseet je zase zasvätené výskumnej polárnej lodi Fram a polárnym expedíciám. Vo Vikingskipshuset si môžete prezrieť zachovalú vikingskú loď drakkar z Osebergu.

Najzelenšie mesto sveta

Vo veľkomeste do lesa? V Osle je možné čokoľvek. Ak potrebujete na chvíľu vypnúť, vyrazte von do prírody a sami si overte, že sa Oslo neprezýva najzelenším mestom sveta nadarmo. Viac ako polovicu plochy mesta totiž zaberá les, ktorý siaha takmer až k prahom dverí domov. Letnú dovolenku v Osle tak môžete venovať aj pešej turistike.

Do Osla z Viedne

Vôbec nie je problém, ak do Osla budete letieť z Viedne, pretože môžete ísť pohodlne autobusom z Bratislavy na letisko Schwechat. Linky Slovak Lines premávajú na tejto trase v pravidelných intervaloch.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply