Hofburg vo Viedni kedysi sídlom cisára, dnes prezidenta a múzea

Hofburg je jedna z najznámejších stavieb Viedne. Rozhľalý dvorný hrad, niekdajšie sídlo Habsurgovcov do roku 1918, je od roku 1945 sídlom rakúskeho prezidenta a v priestoroch sálov Dvornej knižnice sa dnes nachádza Rakúska národná knižnica. Jednotlivé krídla sú tiež múzeami. Jeho pôvod siaha do 13. storočia a za čias Svätej ríše rímskej bol zámok sídlom kráľov a cisárov.

Hofburg

Sisi ako hlavné lákadlo pre ženské publikum

Súčasťou múzea je viacero výstav. Na rozľahlej ploche sa nachádza aj výstava jazdiarne, no pre bežného slovenského turistu bude zrejme najlákavejšia prehliadka Sisi. Práve náhľad na osobné veci krásnej cisárovnej, ktoré jej patrili a používala ich, z nej robí smrteľníka rovnakého, ako sme my. Návštevníci môžu spoznať jej súkromný život prostredníctvom artefaktov. Je poznať, že svojou dobrou postavou bola posadnutá, alebo sa očakávalo, že si ju udrží.  Zachované sú jej šaty, listové obálky, jej skriňa, farby a obrázky, ktoré maľovala. Taktiež nechýbajú niektoré jej šperky.

Zámocké záhrady pre oddych

Zámocké záhrady Burggarten sú odpočinkovým cieľom Viedenčanov, ale aj turistov z celého sveta. Pôvodne slúžili len šľachte, alebo cisárskej rodine. verejnosť mohla do záhrady nahliadnuť až v roku 1920. Zaujímavosťou je, že pri miestnom secesnom palmovom skleníku kedysi stála pôvodná knižnica. Dali ju však zbúrať, aby mal František Ferdinand priamy výhľad do zámockej záhrady.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply