Slovak Lines spúšťa letnú sezónu 2021 na Neziderskom jazere

Bratislava, 28. júna 2021 – Neďaleké Neziderské jazero patrí medzi najobľúbenejšie turistické destinácie v Rakúsku. Spoločnosť Slovak Lines počas leta prevádzkuje víkendovú autobusovú linku, s ktorou sa dostanete do tejto jedinečnej destinácie aj s vašimi bicyklami. Nákupov-chtiví turisti sa k jazeru možno ani nedostanú, keďže linka má okrem nedele zastávku aj v Designer Outlete v Parndorfe. Tento rok sa letná sezóna k Neziderskému jazeru začína v piatok 2. júla.

neziderské jazero

Tohtoročná linka premávajúca v piatky a víkendy vás dovezie do Podersdorfu s ikonickým majákom, kde môžete cvičiť svoje kapitánske zručnosti v prenajatom elektrickom člne, objavovať zákutia na paddleboarde alebo sa plaviť na výletnej lodi, či si len užívať leto na verejných plážach. Veterné podmienky jazera zas umožňujú záujemcom o kiting vyskúšať si tento šport v školách kitingu ešte predtým, ako zainvestujú do potrebnej výbavy. Samostatnú skupinu tvoria cyklisti, ktorí môžu využiť množstvo cyklotrás okolo celého jazera.

Neziderské jazero, naše najbližšie more

Neziderské jazero je pozostatkom mora, takže jeho voda si zachovala slanosť na úrovni zhruba dvadsatiny morskej vody. Spolu s Balatonom ide o jediné stepné jazero v Európe. Jazero leží v rakúskej spolkovej krajine Burgenland a v západnom Maďarsku. Samotná rakúska časť je súčasne najväčším jazerom v Rakúsku. Vyznačuje sa tým, že je takmer celé obklopené pásmom trstiny, veľmi malou hĺbkou, miernym a veterným podnebím. Jedinečná fauna a flóra sú chránené dvomi národnými parkmi, a zároveň je jazero od roku 2001 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Rozloha jazera je podľa vodnej hladiny približne 315 km². Hlavná severojužná dĺžka jazera je 36 km a šírka sa pohybuje medzi 6 až 12 km. Výška zemského zakrivenia medzi Neusiedl am See a Mörbischom am See je 9,6 m, takže nevidno z jedného konca na druhý.

Spoznajte okolie jazera na bicykli

Vďaka možnosti prepravy bicyklov, vrátane tých elektrických, si môžete pozrieť okolitú prírodu jazera aj aktívnejšie. Okolo jazera vedie chodník, ktorý bol vyhlásený za najlepší cyklistický chodník v Rakúsku. Okrem toho si budete môcť vybrať spomedzi 40 trás, ktoré spolu tvoria viac ako 1 000 kilometrov. Vďaka veľkému počtu trás, si prídu na svoje aj rodiny s deťmi, ktoré si budú môcť zvoliť aj menej náročne trasy.

Náročnejším cyklistom odporúčame zdolať jazero po jeho obvode. Pozor, táto trasa má dĺžku 132 km a budete prechádzať aj cez Maďarsko. Pre rodiny s deťmi odporúčame si túto cestu skrátiť trajektom medzi mestami Morbisch am See a Illmitz, čím si trasu skrátite o polovicu.

Ďalšie zaujímavé tipy a podrobnejšie informácie aj s odkazmi na stránky prevádzkovateľov nájdete v našom blogu.

Ako je to so vstupom do Rakúska?

Vstup zo Slovenska do Rakúska je aktuálne možný s očkovacím certifikátom, s negatívnym výsledkom testu alebo s potvrdením o prekonaní ochorenia Covid-19. V prípade očkovacieho certifikátu platí podmienka uplynutia 22 dní po prvom očkovaní. V prípade testu nesmie byť starší ako 48 hodín (antigénový test) resp. 72 hodín (PCR test) a potvrdenie musí byť aj v nemeckom alebo anglickom jazyku. V prípade prekonania ochorenia sa vyžaduje úradné alebo lekárske potvrdenie v nemeckom alebo anglickom jazyku o prekonaní ochorenia počas uplynulých 6 mesiacov. Kto nespĺňa horeuvedené podmienky vstupu, je povinný sa pred vstupom zaregistrovať a do 24 hodín po vstupe do Rakúska otestovať, čo však pri jednodňovom výlete nie je potrebné. Potvrdenie o zaslaní elektronickej registrácie, ktoré následne dostanete na e-mail, treba mať so sebou pri vstupe do Rakúska v elektronickej alebo tlačenej podobe.

Cenník sezónnej autobusovej linky Bratislava – Neusiedler See:

  • 10 € za spiatočný cestovný lístok pre dospelého
  • 6 € za spiatočný cestovný lístok pre dieťa do 16 rokov
  • 1 € za bicykel (kapacita 30 ks v cyklovozíku)
  • 3 € za psa (max. 1 v autobuse)

Cestovný poriadok sezónnej autobusovej linky Bratislava – Neusiedler See

Spoj 1
↓ 9:00 Bratislava, AS nástupište č.4 19:00
   9:40 Parndorf (len v piatok a sobotu) 18:20
 10:00 Neusiedler See
(Podersdorf am See, Strandplatz)
   18:00 ↑
Spoj 2

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply