Chrám a Katedrála sv. Jiří na Pražskom hrade

Chrám sv. Juraja, alebo Bazilika sv. Jiří, je jeden z najstarších kostolov v Českej republike. Stojí pri ňom prvý kláštor založený na území Českej republiky, kláštor Svätého Juraja. Založil ho knieža Vratislav I. okolo roku 920. Vysvätili ho až v roku 925, keď sa podarilo získať telesné pozostatky svätej Ľudmily. Po jeho smrti ho v kostole pochovali. Stala sa z neho hrobka panovníkov z rodu Přemyslovcov.

Bazilika sv. Juraja sv. Jiří

foto: hrad.cz

V 14. storočí bol kostol goticky prestavaný. Počas husitských povstaní bol kláštor zničený a neskôr vďaka Žigmundovi Luxemburskému opravený. V 16. storočí pristavali južný portál. Barokovú fasádu získala bazilika až koncom 17. storočia. V roku 1722 pristavali kaplnku Jána Nepomuckého a v roku 1908 ho puristicky upravili do súčasnej podoby. Vo všeobecnosti je však kostol stále krásnym príkladom románskych stavieb. Pôvodný kostol je trojloďová bazilika s dvoma priečeliami a tiež trojloďovou kryptou. Veľký požiar v roku 1142 podľa posledných výskumov zrejme prinútil reštauratérov nahradiť veľkú časť muriva, hoci na pôvodnom mieste.

Kaplnka sv. Jána Nepomuckého bola v barokovom štýle postavená Filipom Spannbruckerom v rokoch 1717 až 1722. Hlavná freska predstavuje glorifikáciu svätca, ktorému je kaplnka zasvätená s českými patrónmi. Na hlavnom oltári je taktiež rovnaký svätec ale s anjelom. Neďaleko oltára je v mramorovo-sklenenej vitríne vystavených niekoľko kostí a lebka Sv. Teodory.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply