Kittsee, marhuľové kráľovstvo Rakúska

Kittsee je pohraničná rakúska obec v regióne Burgenland hneď za bratislavskou mestskou časťou Jarovce. Jeho históriu, v ktorej obec vystupovala aj v slovenskom názve Kopčany, formovali rôzne udalosti a nároky pánov. Obyvateľstvo bolo za vlády grófa Esterházyho obohatené o Židovskú komunitu, ktorá počas II. svetovej vojny úplne zmizla, žijú tu potomkovia uhorského národa, Slovákov, no najmä Rakúšanov a Chorvátov. Aj mená niektorých miestnych Rakúšanov sú nemecky upravené pôvodne slovanské, resp. chorvátske mená.

Kittsee obec

Z historického hľadiska tu možno obdivovať niekoľko objektov, viacero morových alebo maätných stĺpov, veľmi zaujímavý je starý kaštieľ, pôvodne obranný hrad na hraniciach. V 16. storočí bol postavený súčasný nový kaštieľ. Avšak najzaujímavejšia je veža, ktorá tu zostala vo výbornom stave ako jediná stavba po vyčíňaní Turkov a hoci tí zničili všetko, čo im stálo v ceste, veža kostola zostala zachovaná do dnes. Malá obec bola rodiskom niekoľkých v regióne významných politikov, ale aj rodiskom umelcov. Kittsee je opäť jedno z miest, ktoré sú v Rakúsku známe pre nákupné možnosti. Tak si urobte pri nákupoch zastávku a pozrite si obec bližšie.

Kittsee kaštieľ

Miestna čokoládovňa je tá najväčšia v Rakúsku. Pôvodne sídlila vo Viedni, ale pre priestorové nedostatky sa rozhodla presťahovať do rodiska zakladateľa čokoládovne, kde zároveň pán Hauswith priniesol prácu svojim ľuďom. Obec by sa mohla pokojne volať čokoládová, nebyť iného prvenstva a tým sú niekoľko hektárové marhuľové sady niekoľkých druhov. Výborne sa im tu darí pre pôdu a teplotu. Pokiaľ hľadáte naozaj kvalitné a niekoľko druhov, práve Kittsee je oprávnene marhuľový raj. Napríklad teraz je správna doba na návštevu, aj keď počasie nepraje.

Kittsee čokoládovňa

O Kittsee sa môžete viac dočítať na stránkach http://kittsee.cestovanie.biz

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply