Stará mongolská legenda Aghartha spája atrakcie Liptova

Liptov je krásny, pre turistov lákavý a má čo ponúknuť počas celého roka. Pokiaľ mierite na Liptov s deťmi, miesta v okolí Liptovského Jána a priamo aj v obci samotnej sa spojili do jedného projektu, ktorý mal podporiť cestovný ruch a to sa mu aj podarilo. Deťom priniesli príbeh zo starých mongolských legiend o dokonalom podzemnom svete bez hraníc s menom Aghartha. Deti, ktoré navštívia celkovo štyri rôzne miesta môžu na každom jednom získať originálnu mincu, pečiatku a vďaka nim na záver aj kazetu s hlavnou mincou.

aghartha

4 miesta ako turistické ciele

Každé jedno z miest má čo ponúknuť svojim návštevníkom a v každom jednom je možné získať pečiatku, alebo zakúpiť mincu. Medvedia štôlňa v Žiarskej doline je miestom, ktoré sa nazýva Sv. Barborka. Stanišovská jaskyňa v Liptovskom Jáne nesie názov Netopierkovo. Podzemie pod vežami v Liptovskom Jáne je Mincovníčkovo a poslednú zo štvorice mincí a pečiatok je možné získať na recepcii Grand hotela Permon, ktoré sa nazýva Permoníkovo.

Väčšinu z miest pritom návštevníci dobre poznajú. Stanišovská jaskyňa je jedna z mála jaskýň, ktorá chce, aby ste si urobili snímky a nespoplatňuje fotografovanie. Iné jaskyne stále pociťujú krivdu, ak si chcete odfotografovať kamenný úkaz v ich útrobách. Napríklad Mincovníčkovo nájdete ľahko v centre obce Liptovský Ján pri starom kostole nie tak ďaleko od prechodu a cestičky k miestnej Kadi.

Podpora turizmu v okolí Liptovského Jána

Ide o pomerne jednoduchú, ale zaujímavú a ocenenia hodnú iniciatívu. Spájajú totiž dávnu legendu z rozprávok o podzemnom svete v prostredí, kde je viac uveriteľná, v prostredí podzemia a jaskýň. V prvom rade však vzájomne propaguje niekoľko ďalších miest, zaujme deti, ktoré túžia po zábave a kolektorstve oveľa viac ako dospelí. Vzájomne sa miesta propagujú. Návštevníci Stanišovskej jaskyne sa napríklad dozvedia aj o iných miestach a u nich aj o tých ďalších. Sú tak inšpiráciou, ak hľadá rodina s deťmi cieľ ďalšej cesty, alebo plán na ďalšie dni. Podobné projekty pritom v oblasti riadenia turizmu vznikajú len veľmi sporadicky, hoci práve od nich môžeme čakať vynaliezavosť a tú správnu moc, ktorá nemusí mať hneď určené hranice. Napríklad Aghartha vôbec nepochádza zo Slovenska, inšpirovala sa mongolskou legendou, lenže spojitosť s Mongolskom je. Radi vám ju vysvetlia jaskyniari v Stanišovskej jaskyni.

Projekt prezentujú aj stránky http://www.aghartha.sk

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply