Lodné výlety a okruhy, kde nie sú deti vítané

Skúsení cestovatelia vedia, avšak každý cestovateľ pred tým, než je skúsený, býva neskúsený a tí sa možno dozvedia niečo nové. Absolvovať lodný výlet na šíre more, zarybárčiť na dva dni niekam veľmi ďaleko od brehov, či len ochutnať plavenie sa z niektorého ostrova na druhý, je určite veľkým lákadlom. Dáva dobrodružstvu na dovolenke iný rozmer a vôbec sa nemožno čudovať, že aj o takúto turistiku majú viacerí záujem. Ak zhrnieme niekoľko faktorov ako nevyspytateľnosť počasia, hladký a klzký povrch lodí, na ktorých je nutné aby voda z paluby odtekala, ďalej možnosti uchytenia, ktoré sú riešené pre dospelého človeka vzdialenosťami, výškami a podobne, plus ešte viacero ďalších faktorov ako tiež hádzanie plavidla vo vlnách, ktoré inak vplývajú na deti ako dospelých, malo v konečnom dôsledku vyjsť každému rodičovi, že riskovať život a vypadnutie dieťaťa z lode nemusí byť práve to, kvôli čomu sa na dovolenku ide.

Pokiaľ chcete absolvovať lodný výlet na malom plavidle, katamarane, člne, či aj zdanlivo bezpečnej jachte, záleží zásadne od veku dieťaťa. Veľmi malé deti budú odkázané na ruky rodiča. Kočík, alebo ich vlastné prechádzanie sa je nemysliteľné či na palube alebo v kajute. Pre deti je aj pocit kolísania až v takejto miere nepríjemný. Teda pokiaľ sa nenarodili a nevyrastali priamo na lodi. Nejde o vyslovený zákaz, alebo to skôr záleží od samotného prepravcu alebo poskytovateľa tejto služby. Plavba malým plavidlom je však stále čiastočne adrenalínovým zážitkom a malé deti budú celú vec vnímať celkom inak. Pokiaľ sa chystáte celá rodina na lodný výlet, či nebodaj okruh a nepôjde o veľkú loď, určite si účasť detí premyslite. Ostatne, napríklad niekoľko zaoceánskych lodí, lodí prechádzajúcich medzi karibskými ostrovmi, ale taktiež niekoľko lodí plaviacich sa medzi významnými prístavmi Stredozemného mora, prijímajú výhradne len dospelých cestovateľov a žiadne deti do 15, či priamo 18 rokov. Za každých okolností tak berú na zreteľ bezpečnosť všetkých cestujúcich. Lode sú totiž stále plavidlá s úzkymi priestormi, ovplyvňované vlnami (čím väčšia loď, tým je tento vplyv minimálny) avšak ide aj o možný vietor, skúsenosti s vlastnými nohami a s bezpečnosťou.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply