Chystáte sa na lyžovačku do zahraničia? Vieme, čo sa vám zíde

Balenie na dovolenku je pre mnohých ľudí hotovou nočnou morou. Neustále musia kontrolovať, či majú všetko, a aj tak sa nevedia zbaviť nepríjemného pocitu, že niečo zabudli. V lete je to viac-menej jednoduché, veľa toho na seba nepotrebujete, a ak ste si zabudli opaľovací krém, bez problémov kúpite na mieste nový. Ak sa však chystáte na lyžovačku, a ešte k tomu do zahraničia, je potrebné si so sebou vziať omnoho viac vecí – a myslieť netreba len na to, čo si zbaliť do kufra, ale čo pred odchodom vybaviť doma, aby lyžovačka prebehla bez zbytočných mrzutostí.

Ak môžete, vezmite si vlastnú výstroj

Dnes už asi nenájdete lyžiarske stredisko alebo oblasť, v ktorej by ste si nemohli požičať lyže, snowboard alebo inú potrebnú výbavu, ako sú napríklad prilby, palice alebo kukly. Ak však máte svoje vlastné vybavenie, určite ho uprednostnite, a zbaľte si ho hneď ako prvé. Nekupovali ste si predsa lyže na to, aby ste si za drahé (alebo menej drahé – ako kde) požičiavali niečo, čo už máte.

lyžovačka

Ak na niečo predsa len zabudnete, neostáva vám nič iné, než sa na požičovne spoľahnúť. Nevyberajte však naslepo, všetko si vopred vyskúšajte. Skúste sa opýtať vo vašom hoteli alebo domácich (ak bývate v penzióne) na najlepšie požičovne v oblasti. Niektoré ubytovania požičiavajú vlastné lyže a ako hosťovi vám môžu poskytnúť zľavu. Za opýtanie nič nedáte.

Oblečenie nielen na svah, ale aj na relax

Najväčší rozdiel medzi balením sa na letnú dovolenku a na lyžovačku je práve v oblečení. Ak chcete, aby vám na svahu bolo teplo, budete sa musieť patrične obliecť. Kvalitná nepremokavá bunda, lyžiarske nohavice, rukavice, kukla, okuliare, prilba. Okrem vrchných vrstiev sa vám však zídu aj tie spodné – kvalitné ponožky, spodky či tielka z funkčných materiálov alebo merino vlny vám na svahu zaistia komfort a tepelnú pohodu po celý aktívny deň.

Jedna z najčastejších chýb, ktoré ľudia pri balení na lyžovačku robia, je tá, že si so sebou nevezmú plavky. Nebojte sa, neodporúčame kúpanie sa v snehu, ale verte nám, po celodennej lyžovačke nič nepadne lepšie ako oddych a relax v dobrom wellness. Poskytovatelia ubytovaní v lyžiarskych strediskách to vedia. Uvidíte, ak si vezmete so sebou plavky, určite ich využijete.

A čo ešte? Maličkosti, ale dôležité

Okrem vyššie spomenutých vecí, bez ktorých je lyžovačka naozaj nemožná, sa vám zíde aj množstvo ďalších maličkostí, ktoré na prvý pohľad s lyžovačkou nesúvisia, a možno by ste ich očakávali skôr v kufri smerujúcom na pláže Egypta. Každopádne si nezabudnite so sebou vziať slnečné okuliare (prípadne lyžiarske okuliare s UV filtrom), opaľovací krém, tyčinku na pery a hydratačný krém. Mráz, vietor a slnko na svahu dajú vašej pokožke zabrať rovnako ako slnko, morská voda a piesok počas letnej dovolenky.

lyžovačka

Pripravte sa aj na to, že lyžovačka môže zapríčiniť nové bolesti, alebo prebudiť tie, ktoré sa už dlhšie neozvali. Práve preto vám príde vhod večerná masáž. Zíde sa vám však aj mastička alebo gél na bolesť kĺbov alebo svalov. Najmä ak si počas roka veľa pohybu nedoprajete (alebo naopak – až príliš veľa), môžete po lyžovaní cítiť kolená a panvovú oblasť. Ale pozor, ak je bolesť prisilná a neustupuje, navštívte nielen lekára, ale aj lyžiarskeho inštruktora – práve nesprávna lyžiarska technika stojí za zbytočnými úrazmi a bolesťami.

Nezabudnite na bezpečnosť a opatrnosť

Ak sa chystáte do zahraničia na lyžovačku, nezabudnite na bezpečnosť. Pokiaľ idete do Álp autom, skontrolujte si povinnú výbavu v krajine, kam sa chystáte, a v krajinách, cez ktoré budete prechádzať. Skontrolujte si, či máte zelenú kartu ako potvrdenie o uzatvorenom PZP. Havarijné poistenie sa vám nielen kvôli asistenčným službám a nielen v zahraničí zíde takisto. Základom bezpečnej a zodpovednej lyžovačky v zahraničí je však jednoznačne cestovné poistenie. Na svahu ale aj mimo neho sa totiž môže stať čokoľvek, a verte nám, že cestovné poistenie do Álp vás vyjde tisíckrát lacnejšie, ako úhrada škody, lekársky zákrok čo výjazd záchrannej služby v alpských krajinách. Výber a uzatvorenie cestovného poistenia je pritom otázkou niekoľkých minút. Ak uzatvoríte poistenie online, môžete ušetrený čas venovať príjemnejším a rovnako dôležitým činnostiam, ako napríklad voskovaniu lyží.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply