Masajovia na Zanzibare sú atrakciou, no plnia viac úloh

Masajovia sú jednou z najznámejších skupín v Afrike, ktorí svojej popularite môžu vďačiť najmä záujmu turistov o krajiny, kde žijú. Od Kilimandžára až na juh sú usídlení najmä v Tanzánii a na juhozápade Kene. Zachovávajú si svoj spôsob života a mnohé kultúrne prvky. Považujú ich za hrdých s určitou spoločenskou prestížou aj mladí z iných kmeňov. Sú však aj lákadlom pre turistov. Masaj a Nemasaj je rozdiel v krajinách, kde sa s nimi dá stretnúť. Stánok s Masajom je zaujímavejší a lákavejší, ako stánok s bežným domorodcom. Oni to vedia a aj bežní domorodci sa tak môžu podobať na Masaja.

Zanzibar a Masajovia

Zanzibar a Masajovia ako atrakcia

Na ostrove Zanzibar, ktorý patrí pod Tanzániu, sa návštevníci môžu stretnúť s Masajmi v miestnych hoteloch v rámci večerných programov. V niektorých letoviskách sú to Masajovia, ktorí pre svoj rešpekt strážia pláže, či areály hotelov. Zachránia vás napríklad vtedy, ak vás obkľúčia deti, lebo zistili, že máte cukríky. Mladší Masajovia sú často predajcovia suvenírov, alebo iní pracovníci. Aj počas práce sa nemusia vzdať svojho tradičného červeného, prípadne károvaného červeného jednoduchého odevu. Aj ten je dôvodom, prečo ľudia radi navštívia jednoduchý obchodík so suvenírmi na pláži s jemným pieskom. Môžu sa odfotografovať s človekom, ktorý plnohodnotne nesie všetky prvky tejto známej africkej kultúry. Nedivte sa, ak sa vám nebudú predstavovať svojim skutočným menom. Pre lepšiu komunikáciu si sami dávajú jednoduchšie mená. Obľúbené je napríklad Jacob (Džejkob).

Zanzibar a Masajovia

Moderný Masaj má mimo svojej palice a pár ďalších nástrojov za opaskom aj nový moderný. Mobil. Hoci aj ten najzákladnejší typ 15 ročnej Nokie, no využívaný na nevyhnutný kontakt s rodinou, či priateľmi. V miestnych hoteloch sa v rámci večerných programov zozbierajú viacerí z okolia a ukazujú niečo z kultúrnych zvyklostí. Typického tanca, výskokov za zvukového sprievodu.

Treba priznať, že kultúru Masajov si naozaj nemôžeme pomýliť. Akonáhle sa prejavia zvukovo, pohybovo a svojou výstrojov, odlíšia sa veľmi jasne.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply