Ak túžite po antických pamiatkach okolo vás, skúste Side

Turecké letovisko Side je zaujímavé pre viacero lokalít a miest, ktoré vás uchvátia vzhľadom, históriou, alebo svojimi hodnotami. Výborné reštaurácie, krásne pláže a zaujímavé hotely. Priame centrum Side je však hlavne plné antických pamiatok. Súčasné mesto je totiž súčasným a zároveň starým. Cesta sa kľukatí medzi múrmi antických stavieb, hotely stoja na ruinách rôznych starých stavieb. Sem tam sa objavia aj kuriozity, ako hotely s bonusmi v záhrade.

Hrobka Side hotel

Staré antické hrobky v hotelovej záhrade

S niečím podobným sa inde nestretnete. V Side nájdete hotely, ktoré majú priamo vo svojej záhrade staré hrobky lýkijského typu. Veľké kamenné sargofágy s kamenným vekom sa tak môžu objaviť priamo vedľa vašej hotelovej izby. Rannú kávu si tak môžete vychutnávať s pohľadom na niečo, kde v minulosti ležal nebožtík, možno šľachtic, alebo len manželka nejakého pána. V Side je toľko pamiatok a kamenných zvyškov, ruín a hrobiek, že je vlastne nemožné riešiť ich celoplošne odsunom do múzeí.

Side je zaujímavé vo viacerých smeroch

Do Side sa chodí na veľký trh, takzvaný bazar, kvôli nákupom lacného textilu. Taktiež do miestnych reštaurácií na pobreží, či na nákupy suvenírov na miestnej promenáde vo svahu. Side je zaujímavé aj pre antické historické centrum, ktoré je ohradené a dá sa v ňom pohybovať po zaplatení malého vstupného. Vidieť tak môžete viacero stavieb na veľmi nezarastenej ploche. Rozptýlené ruiny sú v uzavretej časti na rôznych miestach tiež neoznačené, takže ak už raz zavítate do týchto končín, ste to vy, čo sa sprevádza a určuje smer.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply