Seychelské ostrovy sú už viac ako desaťročie na Slovensku známe ako ideál exotickej dovolenky. Môže za to jedinečná tropická poloha, nádherné pláže, bohatá zeleň a napríklad aj luxus miestnych hotelov. Sú izolované od ostatných destinácií a v sebe zahŕňajú až 115 ostrovov roztrúsených blízko seba. Dovolenku na Seychelách si väčšina Slovákov nikdy nedopraje, avšak nehádžme flintu do žita. Raz za život si ich predsa len niektorí ľudia doprajú aj z našich končín a pritom nepatria medzi horných 10 000. Priblížme si Seychely prostredníctvom desiatich zaujímavostí o ostrovoch, o ktorých sa oplatí hovoriť.
Gerwin Sturm, foto flickr.com
Seychely tvorí až 115 ostrovov rôznych veľkostí. Ten najhlavnejší je Mahé, na ktorom leží aj hlavné mesto Victoria. To založili britskí kolonizátori ako prístavné mesto a centrum celého súostrovia. V súčasnosti má hlavné mesto zhruba 30 000 obyvateľov. Ostrov je kompletne vybavený, nechýba moderná štvrť a rozvinutý turistický ruch. Najznámejšou plážou je čistá Beau Vallon, kde tiež nájdete najznámejšie hotely ako napríklad Coral Strand, Berjyaya Beau Vallon Bay Resort, Le Méridien, Savoy Resort, Hanneman Holiday Residence. Zaujímavosťou je, že sa nachádza na druhej strane pretiahnutého polostrova od Victorie. Vtip je v tom, že hlavný ostrov tvorí toľko polostrovov, že nemá cenu tu niečo nazývať polostrovom. Ďalšie veľké ostrovy sú Praslin, La Digue a Silhouette. Praslin je druhý najväčší a leží 60 km na severovýchod od Mahé. La Digue je skôr rezerváciou, kde nefunguje výrazná výstavba a stále je tam prirodzený pokoj. Disponuje nádhernými plážami a neobyčajným miestom Anse Source d’Argent, tvorené granitovým skalami.
Yves Weibel, foto flickr.com
Francúzi ostrovy nazvali podľa francúzskeho politika a ministra financií Jeana Moreaua de Sechelles (10.05.1690 – 31.12.1761). Ostrovy patrili do ich Francúzskej východoindickej spoločnosti, ktorá bola vytvorená ako konkurencia a protiváha britskej a holandskej východoindickej spoločnosti. Ostrovy po ňom pomenovali ako prejav pocty jeho službám.
Historickou zaujímavosťou je, že sa Seychely do roku 1903 spravovali z ostrova Maurícius.
Seychelly patria medzi najstaršie miesta na svete, z ostrovoch, ktoré sa nachádzajú opustené v oceánoch sú údajne najstaršie na svete. Napriek tomu vyznieva trochu protikladne nasledovný bod. Ich základ tvorí žula, na niektorých miestach vznikli vďaka koralom.
Songkran, foto flickr.com
Seychely sú zaujímavé tým, že najväčším ťahákom ekonomiky je luxusný cestovný ruch a prílev obchodníkov, ktorí si tu pre miestne zákony a nižšie dane zakladajú firmy. Dováža sa mnoho surovín, no vyvážajú sa produkty rybolovu, najmä lovu tuniakov, kokové orechy a produkty z kokosu a paliem. Ďalej vyvážajú aj škoricu, vanilku, alebo kopru.
Na Seychelách nemajú deti na školách veľmi náročný národný dejepis. Hoci od objavenia Portugalcami v 16. storočí a pred tým niektorými arabskými moreplavcami sa na ostrovy ľudia príliš nehrnuli, v roku 1756 ostrovy zabralo Francúzsko ako súčasť kolónie Maurícius. V roku 1815 to zmenila porážka Napoleona, kedy ostrovy prešli pod britskú kráľovskú korunu. Už pred tým však Británia násilne obsadila ostrovy, keďže šlo o veľmi strategickú zastávku pri ceste do Indie. To už sa začalo konečne s úplným osídľovaním ostrovov a neboli to len Briti, ale ľudia z celého sveta. Tento trend pokračuje až dodnes. Nezávislosť ostrovy získali v roku 1976.
Tradičné kultúrne zvyklosti Seychelských ostrovov a ich obyvateľov sú formované z prvkov celého sveta a nie sú staršie než 200 rokov. Seychely sú tvorené potomkami otrokov, Číňanmi, Britmi a mnohými inými národnosťami. Hovorí sa, že na Seychellách sú všetky rasy a žijú bez problémov medzi sebou.
Yves Weibel, foto flickr.com
Na Seychelách sa nekoná žiadne prekvapenie. Ako bývalé francúzske a neskôr britské územie sa vždy napriek tomu, že sa nachádza tisíce kilometrov od Európy, vždy podriaďovalo mocnostiach západnej Európy. Od osamostatnenia a vyhlásenia nezávislosti od Británie 29. júna 1976 sa v krajine zaviedla vláda podobná ako napríklad v Spojených štátoch. Na čele krajiny je prezident, ktorý riadi kabinet. Na rozdiel od USA má však viacero politických strán, ktoré tvoria kabinet.
Počasie je na Seychelách úžasné. Môže za to fakt, že tu priemerná ročná teplota neklesá a ani nestúpa do žiadnych extrémov. Poloha pri rovníku, kde toto miesto obchádzajú silné monzúny a vetry, ani nedovoľuje veľkým výkyvom. Seychely môžete navštíviť kedykoľvek počas roka a vždy sa tu stretnete s rovnakým teplotným priemerom. Mierne ochladenie prichádza v u nás zimných mesiacoch vďaka prúdeniu vetrov a monzúnov zo severu. Teplota vzduchu sa pohybuje od 27° do 30° a teplota vody od 25°do 28°.
Seychelské pláže patria medzi najkrajšie na svete. V rôznych rebríčkoch rôznych magazínov sa totiž umiestňujú na popredných miestach, kde nemusia víťaziť len karibské oblasti, či Maldivy. Niektoré pláže majú biely, inde piesok do hneda. Keďže okolo ostrovov prúdia silné prúdy, môže sa objaviť po búrkach na pláži vrstva koralov. Sezónne sa môžu objaviť na pláži riasy. Nehľadajte tu slnečníky a ani ich sem zo Slovenska neťahajte. Ak chcete tieň, ponúknu ho miestne palmy, ktoré rastú miestami len pár metrov od mora.
Samozrejme, že každé nie príliš výstavbou a modernou dobou dotknuté ostrovy, oplývajú aj podmorským bohatstvom. Najmä ak ide o ostrovy takto izolované a bez mohutnej záťaže nákladných lodí, ktoré by podmorský svet zničili. Miestne lokality sú pre potápačov doslova rajom. Nakoniec, potápači si tu prichádzajú na svoje pre bohatý podmorský život, ktorý láka aj prírodovedcov a dokumentaristov.
Songkran, foto flickr.com
Seychely, ako bolo spomenuté, sú izolovanými zelenými ostrovmi, ktoré na mnohých miestach nemajú zástavbu a zachovávajú si svoju pôvodnú podobu. Disponujú mnohými parkami, zachovávanou zeleňou a životom. Oplývajú prírodným bohatstvom v podobe vzácnych druhov zvierat, aj rastlín, ktoré nikde inde nehľadajte. Najväčšie semeno na svete pochádza z tu rastúceho druhu palmy Lodoicea Maldivica, taktiež je tu niekoľko druhov kvetov, ktoré kvitnú len na miestnych ostrovoch. Vzácne sú aj miestne druhy vtákov, z nich najznámejší čierny seychelský papagáj Coracopsis nigra. Celkovo tu žije niekoľko desiatok druhov vzácnych obojživelníkov, plazov, dokonca aj veľký druh korytnačky.
Retemirabile, foto flickr.com
Pre vstup do krajiny na menej ako 30 dní nepotrebujete žiadne víza. Len platný pas aj po návrate na Slovensku stále ešte minimálne 6 mesiacov, podobne, ako tomu je v azda na celom svete. Takže nič nové.
Hoci sa na ostrove nachádza zastúpenie azda všetkých rás sveta, prevláda rímsko-katolícke vierovyznanie. Kresťanov je viac ako 87 percent.
Seychely si svoju prírody prísne chránia. Národné parky a izolované ostrovy sú chráneným priestorom, kde ak chcete postaviť hotel, tak na to rovno zabudnite. Do niektorých parkov sa chodí len s vedomým miestnych úradov a odchyt zvierat, hoci na vedecké účely, je taktiež kontrolovaný. Príroda je tu nádherná a po vedeckej stránke neoceniteľná.
Keď už sme pri zvieratkách a korytnačkách. Najväčšia korytnačka na svete je Esmeralda, váži 304 kilogramov a žije na Vtáčom ostrove (Bird Island)
Martin Fisch, foto flickr.com
Okrúhly ostrov bol v minulosti využívaný ako izolované miesto pre malomocných. Okrem chorých na lepru tu bola aj väznica, ktorá stojí dodnes.
Pirát Olivier Levasseur, ktorý sa narodil vo Francúzsku a svoju kariéru začal ako námorný dôstojník, poškodzoval a lúpil lode pod francúzskou vlajkou. Po skončení vojny v roku 1714 odmietol návrat a s loďou pokračoval vo výbojoch. Neskôr sa pripojil k pirátskej skupine a ako vodca sa osamostatnil v pirátskych lúpeniach v Indickom oceáne. Pri pestrom pirátstvom živote prišiel o oko a nosil pásku cez oči, čím dodal v súčasnosti zaužívanej predstave o pirátoch ten správny detail. Hovorilo sa, že svoj lup ukrýva na tajnom mieste a cestu k nemu nájdu len ozajstní majstri. Na ostrove Mahe našli na jednej zo skál pri odlive značky a neskôr aj dvojicu pochovaných pirátov. Pirát po sebe zanechal aj kryptogram, ktorý má obsahovať miesto ukrytého pokladu. Ten sa celkom nepodarilo rozlúštiť a pochopiť dodnes. Mnoho dobrodruhov a hľadačov pokladov však verí, že viacero indícií smerujúcich k vtedy ešte stále opusteným Seychelám, dokazuje o možno nakoniec večnom odpočinku ulúpených pokladov niekde na ostrovoch.
Seychely majú v skutku originálnu vlajku. Obsahuje 5 farieb, dva trojuholníky s pravým uhlom a tri štvoruholníky. Ani jeden z tvarov nie je rovnaký s druhým veľkosťou, tvarom, či rozmerom stien. Zelená symbolizuje sviežosť a prírodu, biela spravodlivosť, červená harmóniu ľudu, žltá slnko a modrá more a nebo. Vlajka je platná od 18. júna 1996. Dovtedy od vyhlásenia nezávislosti bola z troch farieb. Spodnú menšiu polovicu tvorila zelená farba a vrchnú červená. Medzi nimi ju rozdeľovala biela vlnovka symbolizujúca more. Rok pred tým bola používaná vlajka s bielym diagonálnym prekrížením a modrým trojuholníkom hore a dole, červeným z ľavej aj z pravej strany. Ešte pred tým však od roku 1903 do 1976 krajina vystriedala niekoľko typov štátnej vlajky, no vždy bola tvorená britskou vlajkou a doplnená symbolom zeme a palmy. Podobné vlajky má dodnes Austrália, či Nový Zéland.
Úradným jazykom v krajine je angličtina, africká kreolština aj francúzština. Problémom nie je dohovoriť sa aj po nemecky, čo je spôsobené aj výrazným počtom nemeckých turistov a potrebami cestovného ruchu.
You must be logged in to post a comment Login