Mexické cenotes sú dnes zážitkom pre neopakovateľné kúpanie

Cenotes, názov pre prírodné jazierka, získali svoj názov z mayského slova „dzonot“ označujúceho studňu. Cenotes boli svojim spôsobom studne, pretože starí Mayovia, ktorí obývali súčasné Mexiko získavali na Yucatánskom polostrove vodu výhradne len z týchto studní. Vznikli prepadnutím starých jaskýň a často sú komplexom vodných nádrží v bohatom jaskynnom systéme oblasti.

Jediný zdroj vody v minulosti
V minulosti za éry Mayov boli cenotes jediným zdrojom vody široko ďaleko V oblasti nie sú veľké povrchové rieky a len pod zemou sa kľukatí množstvo vody, vytekajúce ďalej do mora. Po zrútení jaskýň, alebo po pôsobení vody sa prírode podarilo na niekoľkých miestach odkryť tieto naozaj prekrásne miesta. Mayovia si k nim vytvorili svoje chodníky, cesty a dnes, keď už nie sú zdrojom vody, sú i tak vyhlásené pre svoju jedinečne čistú, hoci studenú vodu.

Turistická atrakcia
Každá jedna prístupná cenotes bola v minulosti navštevovaná a využívaná. Niektoré boli používané len na náboženské rituály a bežné obyvateľstvo z nich čerpať vodu nesmelo. Občas ani nechcelo, napríklad ak išlo o cenotes, do ktorej sa hádzali obetované telá. Dnes slúžia ako vďačná atrakcia, ktorá nemá núdzu o návštevníkov. Naozaj prekrásny zážitok je plávanie v prírodnom skalnatom bazéne z vápenca, kým nad hlavou máte vysoký pôvodný jaskynný systém, liany z pralesa, prenikajúcu zeleň a občas vám nad hlavou preletí papagáj. Krásne.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply