Navštívili sme Lomnický štít, dve lanovky a čaj

Lomnický štít je jedna z najžiadanejších atrakcií v Tatranskej Lomnici počas leta až v takej miere, že je dobré si niekedy vstup rezervovať. Počas zimy to nie je taký problém, a to je pritom celé stredisko posiate lyžiarmi. Cesta celkom nahor vedie cez dve lanovky a nepatrí medzi tie úplne cenovo dostupné, ale keď už sme v Tatrách, tak prečo nevidieť Lomnický štít. Svoju cestu nahor voľte len vtedy, pokiaľ máte jasný výhľad na Lomničák už zdola, inak vás prekvapí hmla a neschopnosť vidieť čokoľvek z tej krásy, ktorá zostane skrytá pod vami. Treba rátať aj s nižšou teplotou tam hore a vyšším vetrom, takže pokiaľ sem smerujete v lete, zabudnite na krátke nohavice, šľapky a tielko na sebe.

Cesta sem
Lístky si je možné zakúpiť v stanici malej kabínovej lanovky v Tatranskej Lomnici. Z nej sa vyveziete na medzistanicu, v ktorej vystupujú v zime len lyžiari, a ďalej pokračujete na Skalnaté pleso. Odtiaľ v intervaloch premáva veľká kabínová lanovka na Lomnický štít. Tam sa vyveziete do 20 minút a dorazíte do zrekonštruovanej budovy, v ktorej sídli aj hvezdáreň.

Lomnický štít
Celkom hore je príjemná reštaurácia so sympatickým čašníkom, s ktorým sa je možné dohovoriť v štyroch jazykoch, nakúpiť u neho nápoje, ale aj suveníry a podobne. Chutný je tatranský čaj, ktorý akoby chutil celkom inak tu hore, ako dole… Z reštaurácie vedie chodník na plošiny a vyhliadky, postavené na to, aby si návštevník bol schopný obzrieť všetky krásy okolo celého Lomnického štítu. Pokiaľ počasie vo vašom prípade praje, vidíte hlbšie do Vysokých tatier, ale aj smerom na Tatranskú Lomnicu, no ešte ďalej, na široké okolie, Poprad, mnoho podtatranských obcí a na krajinu vôkol seba. Tabule pri plošinách vás tiež informujú, aké vzácne rastliny na Lomnickom štíte prežívajú a špeciálna vysunutá vyhliadka prinúti každého myslieť na Titanic. Pochopíte, keď sa tam postavíte. Trochu miniadrenalínový pocit lietania…

Obrázky s povolením Zaujimavosti.net

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply