Zaujímavé miesta: Najfarebnejší dom vo Viedni

Viedeň je jedným z hlavných miest, ktoré sa určite oplatí navštevovať pravidelne. Pretože zakaždým môžete vidieť niečo nové a zaujímavé. Viedeň ukrýva aj veľa pekných a zaujímavých budov, jednou z nich je aj Hundertwasserhaus, ktorý v radovej zástavbe bytových domov neprehliadne žiadny turista.

Najfarebnejší dom vo Viedni

Najfarebnejší dom vo Viedni bol dokončený v roku 1985. Ide o jedno z najznámejších diel architekta, maliara a sochára Friedensreicha Hundertwassera. Spolu s ním sa na návrhoch domu podieľal aj architekt Josef Krawina. Dnes nesie tento obytný dom názov po obidvoch autoroch.

Hundertwasserhaus sa nachádza na rohu Löwengasse a Kegelgasse, vo štvrti neďaleko autobusovej stanice Wien – Mitte. Tento farebný dom je síce v zástavbe bytových domov, no neprehliadnete ho kvôli jeho farebnosti a nepravidelným tvarom. Snahou autorov bolo priblíženie k prírode, a práve preto, žiadna línia nie je presná a dokonale stanovená. Byty majú rôzne farby, okná aj rozloženia.

Najfarebnejší dom vo Viedni

Zaujímavosťou sú aj stromy, ktoré na ňom rastú. Opäť ide o prvok, ktorý má priblížiť ľudí bližšie k prírode. Pôvodnou funkciou domu bolo ubytovanie sociálne slabších ľudí, dnes je skôr turistickou atrakciou. Ide o bytový dom, ktorý je ťažké vidieť zvnútra, v blízkosti je však kaviareň, ktorá je interiérovo zladená k domu a stojí za to, dať si tam kávu.

Či už dom navštívite počas pekného slnečného dňa alebo v zimnom období, jednoznačne vás nabije pozitívnou energiou a aspoň na pár minút sa budete cítiť ako v úplne inom svete či dokonca ako v rozprávke.

Článok pripravený v spolupráci s cestovateľským blogom www.hoppeyr.com – Nie je túra bez Štúra, ktorý sa venuje cestovaniu a spoznávaniu Slovenska. Foto: Radoslav Hoppej

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply