Stanica lesnej úvraťovej železnice v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke

Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke je jednou z najdôležitejších atrakcií regiónu. Mimo historické objekty horského osídlenia a budov rôznych remeselníkov z Kysúc ponúka aj technickú pamiatku, lesnú úvraťovú železnicu. Tá pritom stojí na svojom pôvodnom mieste, kde v minulosti prebiehala ťažba dreva a jeho zvážanie až do Oščadnice do píly. Kým v minulosti bola v Múzeu malá stanica zároveň pokladňou do Múzea, v posledných rokoch sa múzeum výrazne zmenilo. Návštevníkom ponúkne oveľa viac, no aj lesná železnica samotná, po spojení s Oravským železničným systémom, je oveľa zaujímavejšia.

Železnica vo Vychylovke vylepšená, ale pozor na čas

Lesná železnica dnes nestojí pri malom domčeku, ale má vlastnú stanicu. Tá je zároveň budovou pokladne a výstavnou budovou, či priestorom na prednášky. Dvojposchodová stavba je novšia, otvorená od roku 2012. Múzeu poskytuje veľmi pekné a tiež dôležité zázemie, priestory a predajnú či výstavnú plochu. Z vonka je z jednej strany vlakovou stanicou, z druhej strany miestom zhromaždenia pre organizované prehliadky.

Stanica Kysucké múzeum, Skanzen vo Vychylovke, HLÚŽ

Naplánovanie jazdy vláčikom po celej zrekonštruovanej trase z Vychylovky až do Oravskej Lesnej však riešte po overení trasy. V čase jesene 2020 napríklad prebieha rekonštrukcia trate, ktorá sprístupňuje len prvú úvrať, na čo aj upozorňujú pri zakúpení lístka záujemcov o jazdu vláčikom. Parná lokomotíva taktiež nemusí byť práve v prevádzke a môže ju nahradzovať menej autentický, motorový rušeň. Pre aktuálne informácie je vhodné vždy kontaktovať priamo Múzeum kysuckej dediny www.kysuckemuzeum.sk. Stránky venované len informáciám www.vychylovka.sk sú cestovateľským projektom a nemusia obsahovať aktuálne oficiálne informácie.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply