Rakúsko: Hainburg an der Donau

Tesne za bratislavskou Petržalkou sa nachádza dedinka Volfstahl a za ňou o kúsok ďalej Hainburg an der Donau. Miesto dobre poznajú mnohí Bratislavčania a Slováci, veď je cieľom mnohých prachnúcich po nákupoch, ale pritom má možnosti prilákať aj ľudí obľubujúcich históriu. Hainburg bol pôvodne mestečkom ohradeným neprekonateľnými obrannými múrmi. Viedlo do nej niekoľko vstupných strážených brán. Kým v súčasnosti zostalo z hradieb len niekoľko desiatok metrov v centre a súvislý pás pod hradom, brány zostali zachované tri. Pod dvoma z nich prechádza každý jeden návštevník mestečka, či chce alebo nie. Škoda len, že mnohí prejdú oboma a zakončia svoju cestu do obce v obchodných domoch za obcou, alebo na čerpacej stanici kvôli novému druhu turistiky – benzínovej turistiky.

Kittsee vodná veža

Keď budete mať možnosť sa zastaviť na tomto mieste, urobte tak. Pred prvou hradbou od Bratislavy máte možnosť parkovať. Na kopci je mohutný starý hrad, ktorý býva miestom predstavení, na kopci oproti cez údolie stál kedysi ďalší. Práve na tom kopci len viac k bratislave by ste našli veľké 18 jamkové golfové ihrisko z ktorého vidno krásne do centra Bratislavy. Hrad samotný je z dola obkolesený tvrdými hradbami, ktoré miestni obyvatelia použili vo svoj prospech ako hradbu záchrad, pozemkov či dokonca aj ako jednu zo stien pre svoju stavbu. Rybárska brána sa nachádza dole pri Dunaji, smerom k Viedni máte možnosť vidieť mohutnú Viedeňskú bránu a Uhorská brána je tá, čo vás bude vítať v smere od nášho hlavného mesta. V mestečku samotnom je viacero budov so svojou históriou. Nachádza sa tu aj vodná veža, miestna pošta, škola, meštianske domy a ich výzdoba, podivné okná a architektonické prvky možno budú hovoriť niečo len malej časti z vás. Zaujímavý je bohato zdobený morový stĺp a miestni barokový kostol.

Mestečko je v súčasnosti bydliskom niekoľkých Slovákov, okrem pôvodných Rakúšanov je tu na počudovanie niekoľko desiatok moslimských rodín a aj minimálne dve rómske rodiny zo Slovenska. Je to pokojné mestečko s dobrou a hlavne priateľskou atmosférou.

O Hainburgu si môžete viac prečítať na stránkach http://hainburg.cestovanie.biz

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply