Zámok Schlosshof a jeho záhrady

Rakúsky zámok Schlosshof je na dohľad z Devínskej Novej Vsi a rovnako táto bratislavská mestská časť je na dohľad zo záhrad tohto veľmi pekného a zaujímavého zámku. Patril Habsburgovcom a prešiel niekoľkými prestavbami. Pôvodne bol letným sídlom, neskôr aj celoročne obývaným samotným cisárom. Neustále bol na zámku personál, ktorý sa staral o chod objektu a dodnes je v ňom rušno. Dnešný návštevník tu neobjaví mnohé z pokladov, cenných obrazov a ďalších skvostov, pretože všetko odniesli do Viedne ešte vojaci skôr, než sa z miesta stali na čas kasárne. Avšak namiesto toho je tu veľmi krásna bohatá a dlhá záhrada s množstvom kvetov, niekoľko fontán, zrekonštruovaná budova s niekoľkými exponátmi a taktiež je tu služobná časť v ktorej možno vidieť kone, lamy, kozy, staré vozy ktoré ťahal koňský záprah, miestne zvyklosti, spôsob života záhradníka, služobníctva a pod. Zaujímavé sú dve zimné záhrady, veľké budovy s presklenou stenou, v ktorých sa na zimu prechovávali prenesené vzácne dreviny a rastliny, aby na jar mohli znovu výjsť na vzduch. Na tomto mieste sa dokonca pre rastliny prikurovalo a o všetko sa staral práve spomínaný záhradník.

Schlosshof zámok
Schlosshof zámok
Schlosshof zámok
Schlosshof zámok

Miesto je vhodné ako rodinný výlet počas víkendu. Zámok Schlosshof má dostatok parkovacích miest a je otvorený denne. Občas býva miestom konania večierkov, konferencii, svadieb a pracovných stretnutí. Atmosféra záhrady, schodov, rôznych sôch a detailov je predsa len očarujúca.
Viac o zámku Schlosshof na slovenských stránkach http://schlosshof.cestovanie.biz

Schlosshof zámok
Schlosshof zámok
Schlosshof zámok
Schlosshof zámok
Schlosshof zámok
Schlosshof zámok
Schlosshof zámok
Schlosshof zámok

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply