Rakúsko: základné údaje, fakty a čísla o krajine

Rakúsko je jeden zo susedov Slovenska, s ktorým tvoríme hranicu (91 km) na juhozápade. Názov krajiny pochádza zo starého pomenovania Ostarrichi, ktoré pôvodne označovalo východnú časť ríše, alebo viac doslova Východnú Marku.

Rakúsko Zell am See

Kde sa vzalo pomenovanie „Rakúsko“

Pomenovanie Rakúsko sa u nás ujalo po prevzatí českého slova Rakousko. To vzniklo skomolením názvu hradu Ratgoz (Rakoš, Rakús, Rakous) pri rakúsko-moravskom pohraničí, podľa ktorého obchodníci pomenovali oblasť, ale neskôr aj zvyšok krajiny. Väčšia polovica krajiny je hornatá, čomu vďačí najmä východným Alpám. Najvyšší vrch je Grossglockner s výškou 3798 m.n.m. Krajina sa nachádza v rovnakom podnebnom pásme ako Slovensko, čím sa ho týka rovnaké striedanie ročných období a rovnaká zrážková činnosť.

Krajina je členom Európskej únie a menou je € – euro. Najväčším jazerom krajiny je Neziderské jazero v regióne Burgendland s rozlohou 315 km2. Najväčšou riekou je Dunaj. Rakúsko tvorí 9 spolkových krajín, 80 okresov a 15 štatutárnych miest. Prevaha rímskokatolíckeho náboženstva pred protestantským formovala aj históriu krajiny, rovnako ako zastúpenie a architektúru sakrálnych stavieb.

Štátnu vlajku Rakúska tvoria tri pruhy a dve farby. Dva červené pruhy a biely stredový.

Štátny znak tvorený orlom a štátnym erbom

  • Štátne zriadenie: republika
  • Prezident: Heinz Fischer
  • Rozloha: 83 879 km2
  • Obyvateľov: 8 600 000
  • Hlavné mesto: Viedeň
  • Mena: Euro
  • Telefonická predvoľba: +43

Geogragia

Rakúsko tvorí 9 spolkových krajín, v abecednom poradí: (Bundesländer): Burgenland, Dolné Rakúsko (Niederösterreich), Horné Rakúsko (Oberösterreich), Korutánsko (Kärnten), Salzbursko (Salzburg), Štajersko (Steiermark), Tirolsko (Tirol), Viedeň (Wien) a Vorarlbersko (Vorarlberg). Najvýznamnejšie rieky Rakúska sú lodnou dopravou bohato využívaný Dunaj, Rýn, na juhu najmä Dráva (720 km) a Mura (483 km)

Hospodárstvo

Priemysel  Rakúsko je bohaté na nerastné suroviny, ťaží sa hnedé a čierne uhlie, železné rudy, magnezit a ďalšie kovy. V Salzbubrgu sú ložiská kamennej soli, ktoré jednak formovali históriu mesta, ale aj jeho názov. Železiarstvo a oceliarstvo je vo viacerých lokalitách, najvýraznejšie v Štajersku.

Doprava

Doprava je na veľmi dobrej úrovni. Azda každé výrazné a dôležité mesto má svoje letisko pre vnútroštátnu dopravu. Krajina má aj svoje vlastné letecké spoločnosti, z ktorých je medzinárodná a najznámejšia Austrian Airlines s bohatým lietadlovým parkom. Viedeň je dôležitý dopravný uzol a prestupná stanica diaľkových medzikontinentálnych letov. Najbližším možným konkurentom jej významu je stále ešte naplno nevyužitá neďaleká Bratislava. Celé Rakúsko pretína štátna železničná sieť a drobné železnice. Dobre rozvinutá cestná sieť sprístupňuje všetky regióny. Diaľnice sú spoplatnené. Lodná doprava je rozvinutá na Dunaji, prípadne čiastočne na riekach Inn a Lech.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply