Salaš Krajinka pri Ružomberku ukrýva výstavu historických traktorov

Syr, dobré jedlo, traktory, či ovce… Salaš Krajinka je dnes pojem dá sa povedať s celoslovenským významom. Známe miesto, ktoré celé roky víta návštevníkov na severnej trase medzi východom a západom, je oddychovým miestom, zároveň zastávkou za dobrotami. Dokonca sa tam nachádza nejaký ten traktor, dosť miest na parkovanie, posedenie, osvieženie…

Traktor v Krajinke

Inšpirovaní krajom Liptova a zručnosťou miestnych, zamestnávajú bačov, syrárov, kuchárov aj predavačky z okolia. Návštevníci mimo syr, echt slovenské jedlá z reštaurácie, alebo čerstvý vzduch priľahlých hôr a pastvín s ovcami, môžu nájsť hneď niekoľko zaujímavostí. Voľne žijúce zvieratá, perníkové srdiečka z dreva, zaujímavú architektúru miestnych stavieb, či v zime ľadová socha z vody. V našom prípade Salaš Krajinka opakovane potešil práve zvieratami, kvôli ktorým musia dnešné deti na dedinu alebo do iných zariadení, v ktorých ak nie za dotýkanie, za fotografovanie zaplatíte určite.

Traktor v Krajinke

Historické kúsky traktorov

Zvieratá zaujímavé nepochybne sú. Veď desiatu chrúmať pri stole, kým pod stolom odfukuje prasiatko, to sa nedá hocikde. Ibaže ako sa zdá, to nie je všetko. Ďalšie prekvapenie sa nachádza po pravej strane reštaurácie. Za úzkym dvorom nájdete dvor s celkom inou výstavou. Hoci k salašom priamo nie, no k poliam a ťažkej práci na farme, pri dobytku a pri ovciach boli vždy neoceniteľné aj stroje. Celkom prvé, najstaršie sériovo vyrábané kúsky, ktoré brázdili polia v USA alebo v Európe, nájdete vystavené priamo tu. Viacero kúskov významných značiek automobiliek a už aj zaniknutých fabrík sa nachádza v niektorých prípadoch naozaj vo výbornom stave. Technické historické kúsky pritom v niektorých prípadoch vyzerajú ako nové.

  • Vstupné: 0 EUR, nie to nie je tlačová chyba
  • Poplatok za fotografovanie: 0 EUR
  • Hodnota expozície: medzi zberateľmi a milovníkmi techniky a automobilov vysoká
  • Miesto: areál Salašu Krajinka pri Ružomberku
  • Dostupnosť: do 21:00 každý deň, ako celý Salaš Krajinka
Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply