V Luhačoviciach otvorili interaktívne mini-múzeum

Navštívili ste už niekedy Luhačovice? Okrem svetoznámych kúpeľov, sú Luhačovice preslávené aj prírodnou minerálnou liečivou vodou Vincentkou, pôvodom zvyškovou morskou vodou z obdobia treťohôr. O tom, ako sa z mora stala po desiatkach miliónov rokov prírodná minerálna voda sa môžete dozvedieť v novom interaktívnom múzeu. Nachádza sa na kúpeľnej kolonáde v zrekonštruovanej hale Vincentky a je venované vzniku a významu luhačovických minerálnych vôd.

Interaktívne múzeum sa venuje štyrom základným témam. „Tu ležalo more,“ je prvá téma, ktorá rieši oblasť geológie, paleontológie a mineralógie s podtitulom „Pôvod luhačovických minerálok“. „Soľ nad zlato -Tajomstvo luhačovických minerálok,“ vám odhalí téma druhá, ktorá predstavuje chemickú stránku Vincentky a jej liečebné účinky. Historické súvislosti sa dozviete v tretej téme „Od lovcov mamutov po modernu – História využívania luhačovických minerálok“. Posledná téma sa zaoberá premenou miesta, urbanizmom a architektúrou údolia s prameňmi.

Relax ako pri mori

Jednotlivé témy sú predstavené prostredníctvom ôsmich svetelných panelov-lightboxov, ktoré dopĺňajú animácie odohrávajúce sa na ďalších  štyroch monitoroch. Na oboch prístupových schodištiach sú osadené bloky z pieskovca a andezitu, ktoré sa vďaka ukotveniu a zrkadleniu akoby vznášajú v priestore. Pocit relaxácie zažijete pri pohľade na motív vlniacej sa morskej hladiny, sprevádzaný šumom morských vĺn a kobercom pieskovej farby, ktorý pripomína pláž.

Uvidíte zub treťohorného žraloka Megalodona

Okrem pocitu ako by ste sa ocitli pri mori, sú v relaxačnej zóne k dispozícii kreslá, kde si môžete naplno vychutnať oddych. V hale sú vystavené rôzne historické predmety spojené s Vincentkou – poháriky, fľaše, vzorky pôvodnej mozaiky a skla z kolonády a ukážky kubánskeho mramoru z výdajného pultu Vincentky. Zaujímavé sú expozície troch originálnych fosílií pripomínajúcich obdobie, keď tunajšie minerálne vody vznikali. Sú to: mamutia stolička, fosílna stopa a zub treťohorného žraloka Megalodona.

Viac informácií je na www.vincentka.cz.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply