Slovenské cestovky menia, alebo rušia lety. Pre Boeing 737 MAX

V súvislosti s pádom lietadiel 737 MAX Boeing, boli celosvetovo vydané odporúčania dočasnej odstávky týchto inak kvalitných strojov. Náhly nedostatok lietadiel sa od marca viacero leteckých spoločností snažilo vyriešiť. Aj napriek tomu sa zmeny dotkli stoviek slovenských dovolenkárov. Slovenské cestovné kancelárie totiž lietali s leteckými spoločnosťami, ktoré mali vo svojich flotilách niekoľko rokov Boeing 737 MAX.

Boeing 737 MAX

Nespokojní zákazníci a ich naplánované dovolenky

Na Slovensku nemáme vlastné náročné letecké spoločnosti. všetky, ktoré k nám lietajú, sú zahraničné. V rámci letov cestovných kancelárií na Slovensku, využívame zahraničných prepravcov, najčastejšie však tých z Českej republiky. Napríklad letecký prepravca SmartWings pre odporúčania výrobcu a úradov nevyužíva lietadlá typu 737 MAX, čím bol nútený zrušiť mnoho letov. Tie sa dotýkali aj Slovákov. práve na túto situáciu museli reagovať cestovné kancelárie a pomerne veľký počet zákazníkov na rôzne plných lietadlách museli popresúvať na iné termíny.

Zákazníci tak zostali zaskočení. Nie každá cestovná kancelária zvládla tieto neplnované zmeny vysvetliť svojim zákazníkom. Každá však pripravila alternatívy, možnosti zmien, alebo možnosti zrušiť svoj zájazd bez dodatočných poplatkov. Iné sa postavili k problému tvrdšie a zákazníkom ponúkli menej alternatív. V každom prípade, problém s lietadlami prinútil viacerých zamestnancov v cestovnom ruchu venovať mimoriadnu pozornosť obrovským množstvám zmien, s ktorým z počiatku ani nepočítali. Niektorí Slováci tak nakoniec celkom zrušili svoje dovolenky s očakávaním, že si v rovnakom termíne nájdu alternatívu. Lietadiel je však vo vzduchu naozaj menej a niektoré lety nejdú vôbec cenovo dole. Napríklad lety do Turecka neprinášajú žiadne extrémne znižovania cien, keďže sa cestovným kanceláriám darí vypredávať lety aj bez rapídneho znižovania.

Aj to je nakoniec dôsledok toho, že lieta menej lietadiel, ako bolo pôvodne v ponuke. Priebežne sa však v rámci celého sveta lietadlá prestavujú a tak sa čoraz viac lietadiel typu 737 MAX opäť vracia k nebesiam. Už však bez pôvodného systému vyhodnocovania letu, ktorý mal byť zodpovedný za pád minimálne dvoch strojov vo svete.

 

foto: wikipedia

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply