Slováci zdá sa nepochopili rozdiel medzi Tuniskom a Tureckom

Udalosti v Tunisku, ktoré tentoraz nezasiahli hlavné mesto Tunis, ale priamo turistické letovisko Souse, sa objavili vo všetkých krajinách v správach a tlači. Na Slovensku sa objavil akýsi novotvar, ktorý tu doteraz nebol. Súsa, alebo Súse, horlivo zdieľali médiá, hoci samé nikdy o ničom takom predtým nepočuli. Vždy to však bolo Souse, alebo Sousse čítané ako Sús. Avšak napriek tomu, že nepokoje sa odohrali v Tunisku, do cestovných kancelárií píšu ľudia, volajú klienti, na facebook stránky komentujú príspevky a majú záujem rušiť zájazdy do Turecka. Nie len do Tuniska. Píšu a telefonujú údajne preto, že Ministerstvo zahraničných vecí vydalo vyhlásenie, ktoré sa týka Turecka a údajne preto, že médiá hlásia nepokoje v Turecku, ktoré pritom žiadne nezazneli, možno ak jedine vo vnútornom hlase niektorých jednotlivcov. Ľudia diskutujú v skupinách na Facebooku, degradujú nepochopiteľne Turecko a rozhlasujú fámy o hrozbách v tejto krajine. Popis však sedí k Tunisku. Pozrite si niektoré stránky našich cestoviek do chvíle, než administrátori zmažú niektoré šialené príspevky a útoky voči organizátorom zájazdov.

Turecko článok o Last minute a First minute

Všetko pravdepodobne len preto, že je názov podobný, prípadne si ho pletú. Tie najzvláštnejšie dôvody dokonca pochádzajú z údajného tvrdenia TV Markíza v spravodajstve, že nepokoje sú v Turecku. Zásadný omyl si teraz vyžiadava svoju daň. Keďže mnoho Slovákov aj v minulosti nedokázalo pochopiť rozdiel medzi Tuniskom a Tureckom, skúsime stručne vysvetliť tie hlavné rozdiely:

Tunisko

– arabská krajina nachádzajúca sa na západe severnej Afriky, jej juh tvorí čiastočne Sahara, nachádza sa na pobreží Stredozemného mora pri Alžírsku a Lýbii. V krajine sa dohovoríte francúzsky a anglicky, mimo arabčinu a berberčinu pôvodných obyvateľov. Hlavné mesto je Tunis. V jeho blízkosti sa nachádzajú ruiny mesta Carthago. Najčastejšími turistami sú Briti, Nemci, Česi, Poliaci, aj Slováci, prípadne Francúzi a ďalšie národnosti. Najdôležitejšie letoviská sú Sousse, Hammamet, Mahdia, Djerba a iné.

Turecko

– krajina ležiaca na absolútne opačnom konci rozľahlého Stredozemného mora. Hovorí sa v nej turecky, no dohovoríte sa anglicky a rusky. Krajina sa čiastočne nachádza v Európe. Najvýraznejšia klientela pochádza z Ruska, Nemecka, zo Strednej Európy, Talianska a ďalších krajín. Najdôležitejšie letoviská sú Kemer, Antalya, Side, Alanya, Okurcalar, Belek, prípadne na západnom pobreží Izmir, Kusadasi, Bodrum a iné. Krajina je mimoriadne vyspelá, veľmi európska, používa európske písmo, neuznáva mnohoženstvo a ženy majú výrazne práva a slobody tak ako v Európe.

 

Tiež ste si možno spomenuli na slávny film, keď staršia pani hovorí farárovi, že sa v Itálii bojí a farár jej hovorí, aby sa utíšila a upokojila, že nepokoje sa dejú len v Iráku a Iráne. Ona na to odpovedala jednoduché a prosté: „To je jedno, to taky vod I…“. Aj v tomto slovenskom prípade ide očividne len o podobnosť názvu a automaticky je nutné hodiť všetky krajiny do jedného vreca.

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply