Tomášovský výhľad je najznámejším miestom v Slovenskom raji

Tomášovský výhľad je povinnou zastávkou každej jednej lepšej návštevy Slovenského raja, povinnosťou súčasťou každého článku o Slovenskom raji, ale tiež miesto, ktoré sa so Slovenským rajom skloňuje najčastejšie. Jeho jedinečnosť je v kráse okolitej prírody, aj skaly samotnej, ktorá sa vypína na svahoch Ľudmanky nad ústím Bieleho Potoka do Hornádu. Staršie fotografie zachytávali toto miesto s vykrivenou borovicou, ktorú si musel každý odfotografovať. No v čase, kedy boli fotoaparáty oveľa viac dostupnejšie, tento strom zanikol. Aj dnes je toto miesto lákavé napriek nebezpečnému skalnému útesu, z ktorého je hrozivý výhľad dole. A hoci by ho tu mnohí čakali, zábradlím by sa vzhľad tohto miesta pokazil.

Tomašovský výhľad Slovenský Raj

Tomášovský výhľad
Tomášovský výhľad je plošinou na úplnom vrchole mohutnej skalnatej steny s výhľadom na Vysoké Tatry, dolinu a aj vzdialenejšie miesta. Mohutný skalnatý blok sa tiahne viac ako 200 metrov a miestami tvorí stenu, inde strmé terasy. Na neprístupných miestach sa miesto stalo životným priestorom vykrútených borovíc, rastlinstva a menších živočíchov, prípadne vtákov. Hladšie steny sú už desaťročia lákavé pre horolezcov. Výhľad patrí pod Národnú prírodnú rezerváciu Prielom Hornádu a najčastejším prístupným miestom je trasa od Čingova, alebo od Letanovského mlyna.

Miesto na predaj
Aktuálna medializácia tohto miesta súvisí s jeho predajom. Len výnimočne sa však nedozvedáme o odpredaji lesov a pozemkov v národnom parku súkromníkom, aby plochu zastavali a vytvorili biznis plán. Tentoraz je tomu inak. Majiteľom tohto miesta sa stane štát a miesto odkupuje od jeho aktuálnych majiteľov. Verme, že to prinesie len lepšiu budúcnosť a zachovanie všetkých krás, ktoré sú dlhodobo ťahám turistov až sem.

Zdroj: Novota, Flickr

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply