V hotelových rezortoch knihy a knižnice, no bez slovenčiny

Veľké hotelové rezorty v Tunisku a Egypte sem tam disponujú aj vlastnými knižnicami. V Turecku a Grécku je častou súčasťou veľkých hotelov s rozsiahlou klientelou aj poriadna knižnica. Množstvo kníh s románmi, čítaním pre ženy, mužov a aj deti, sa nachádzajú na jednom mieste vždy s dostatkom miesta na sedenie. Stáva sa bežne, že dovolenkár si knižnicu všimne až na záver svojej dovolenky. Hoci Slovák sa na dovolenku nie vždy vyzbrojí knihou, chce poznávať a užívať si napríklad miestnu gastronómiu, nemeckí a škandinávski turisti si na oddychovej dovolenke veľmi radi prečítajú knihy. Práve pre nich je tu často veľký výber čítania, ktoré bežnému Slovákovi veľmi nepovie.

Knihy a knižnice na dovolenke

Obľúbení autori v zahraničí?

Medzi britskými turistami sú obľúbené knihy série After, ktoré sú známe aj na Slovensku. Stálicami medzi škandinávskymi, nemeckými a britskými turistami sú aj knihy severského krimi od Lars Keplera, Stiega Larssona, Jo Nesboa. Mnoho románov, ktoré ženy čítajú, nepatria medzi známe diela a známych autorov. Celkom chýbajú slovenské knihy a slovenská literatúra. Výnimočne sa v knižniciach nachádzajú české a slovenské magazíny, ak ich tam nechajú turisti samotní.

V hoteloch sa často nachádza viac

Nie vždy sa nám podarí v hoteloch nájsť všetko, čo ponúkajú. Je to aj pre jazykovú bariéru, ale aj ostych pred skúmaním. Množstvo hotelov svojim hosťom ponúka rôzne zábavné miesta, herne, biliard, bowling, detské oddychové zóny a samozrejme knižnice. Sú tu miesta, ktoré poskytujú priestor na preštudovanie prospektov cestovných kancelárií, nákupné zóny a lepšie hotely majú aj vlastné kiná, wellness, a iné platené služby. Nebojte sa pýtať guest relation, alebo recepciu na informácie o hoteli. Čas vám môže vyplniť zaujímavá činnosť o ktorej ste možno nevedeli a nemusí o nej vedieť ani delegát cestovnej kancelárie.

Fotogaléria a absencia našich
Pozrite si fotoalbum fotografií kníh, ktoré sme našli v tureckých hoteloch a sú určitou vzorkou, ktorá sa opakuje aj v iných hoteloch. Skrátka úspešné čítanie, žiadne lacné knihy a mizerné príbehy, ktoré doma v Európe niekomu len zavadzali. Dá sa predpokladať, že je v tom aj vplyv samotných cestovných kancelárií a iniciatíva ich záujmu o komfort turistov aj po tejto stránke. Ideálne je to vtedy, keď je v hoteli zahraničný kapitál a exkluzívny partner. Dôvody sú rôzne, no samotný vplyv slovenských partnerov nie je tak silný, aby došlo k zásobovaniu knihami v slovenčine. Už to, že jednotlivé knihy sú označené hotelom je náznak toho, že na mnohých miestach takto označené knihy zrejme nakupuje samotný hotel.

Cestovateľ milujúci svoju rodnú krajinu, regióny Slovenska, ale aj neotrepané bezpečné turistické ciele s dobrými ľuďmi. Víta tipy na zaujímavosti slovenských regiónov a nepohrdne ani zážitkami z ciest v zahraničí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply