Výstavba diaľnice D1 je nevyhnutná, ale poškodí náhodný turizmus

Výstavba diaľnice D1 je nevyhnutná. Vedia to mnohí, ktorí žijú v lokalitách ako Kysuce, Martin, Ružomberok a na východe, kde sa na diaľnicu ako nevyhnutnú pomoc čaká. Plné cesty kamiónov a presúvajúcich sa ľudí zaplňuje ťahy, ktoré nie sú na nápor stavané a hlavne kapacitne nestíhajú. Akýkoľvek semafor snažiaci sa rozdeliť dopravu, už križuje iné cestné ťahy a stačí jediný, aby nastalo zdržanie. Príkladom je Čadca, ktorá je plná poľských kamiónov, ktoré ocenia dokončenie diaľnice. Viac to budú Čadčania, čo budú radi, že sa konečne dostanú z práce skôr domov, alebo vôbec z domu niekam, kam sa potrebujú rýchlo dostať.

Náhodný turizmus

Za náhodný turistický ruch môžeme považovať situácie, kedy človek neplánovane zastaví na odpočívadle, zaujme ho mesto, ceduľa, upozornenie na niečo zaujímavé a vydáva sa tam. Je to aj to, keď zavítate do mesta do reštaurácie, unavení z jazdy a tlačenice v oblakoch oxidu uhoľnatého. Do toho ak už ste niekam dorazili a zaplatili parkovné, vyrážate pozrieť si mesto, či nejakú tú pamiatku. Hoci o takomto druhu cestovného ruchu nehovoríme, existuje. Existuje u tých, komu nie je ľahostajný región, miesto, rád objavuje a nachádza niečo nové. Alebo naopak zavíta tam, kde to veľmi dobre pozná.

Výstavba diaľnice

V Považskej Bystrici bolo pred dostavbou úseku Sverepec Vrtižer mnoho áut. Mesto sa potešilo, keď autá zmizli na vyvýšený charakteristický zelenou farbou vysvietený most. Na druhej strane klesli tržby miestnych reštaurácií, aj niektorých druhov hotelov. Záujem náhodných turistov ochabol. Najmä na diaľnici sa už nemajú ako propagovať jednotlivé atrakcie a turistické ciele. Na diaľnicu neumiestnia malé múzeá nákladný billboard a aj keby takáto iniciatíva prišla, bolo by nevyhnutné na miesta upozorniť pri zjazde. Podobne bude diaľnica uberať návštevníkov aj na iných miestach, kde ešte nestihla. Aj Levoču čoskoro mnohí preskočia len preto, že si držia svoju rýchlosť a tempo. Pokiaľ nebola cieľom číslo jeden a je len po ceste, zväčša sa stane len jedným z miest, ktoré niekde tam v pozadí stoja a budú stáť aj neskôr, nikam neutečú, ako zvykneme hovoriť.

D1 na severe odstrihne Ružomberok a tiež Salaš Krajinka

Pre mnohých okoloidúcich je napríklad pri Ružomberku známe miesto Salaš Krajinka, na ktorom sa zastavujú ľudia z rôznych krajín, nie len zo Slovenska, na jedlo, alebo toaletu, či v lete na pohladkanie niekoľkých zvieratiek. Nakúpiť sa tu dá syr, pečivo, rôzne dobroty a koláče. Okrem toho všetkého je tu expozícia historických traktorov, ktorá obsahuje naozajstné unikáty. Keď sa postaví diaľnica, tá odkloní všetku dopravu odtiaľto až za vzdialený kopec a z Ružomberka nebude prechádzajúci vidieť absolútne nič. Diaľničný úsek sa v týchto miestach stavia v zelenej prírode ďalej od mesta. Od náhodného záujmu, ale aj cieleného záujmu o syr tak budú odstrihnutí všetci tí, ktoré nechcú narušiť tempo jazdy na diaľnici, aj keď odpočinok motoru a vôbec samotnému autu nie je nikdy na škodu. Podobne a tom bude aj Vlkolínec, ktorý neraz ťaží z náhodných pocestných prechádzajúcich Ružomberkom. Svoje by o tom mohol hovoriť aj Martin s Vrútkami, ktoré sú odľahčené premávkou vďaka nedávno dokončenému niekoľko kilometrovému úseku končiacemu pár kilometrov pred Strečnom. Po jeho dostavbe sa vodiči radi vydajú naň. Martin aj Vrútky už nemaj toľko výfukov a prachu, no aj v podnikoch a múzeách chýbajú náhodní turisti.

Verní (tí skutoční) zostávajú

Dá sa predpokladať, že verní návštevníci zostanú a stále si nájdu čas a chuť urobiť obchádzku, alebo zájsť trochu mimo. Rozhodujúce je ale aj to, kde vzniknú možnosti pripojenia sa na diaľnicu, najmä ak je to tak ďaleko a akýkoľvek ďalší pripájajúci pruh vedúci z mesta je nákladnou a náročnou záležitosťou. Verný zákazník, ktorý ale má za jeden zo svojich cieľov aj takéto miesto, ale obchádzku spraví. Už to ale nebude náhodný turista, ktorého presvedčí ceduľa, tabuľa, či spolupráca reštaurácie, hotela, alebo iných zariadení medzi sebou. Výstavba diaľnic tak síce pomáha, no na druhej strane narúša cestovný ruch, ak dané miesto nie je priamo cieľom turistov.

Ilustračná foto: M. Gelačák, Svrčinovec

Matej Mravec: Otec malej rodiny a cestovateľ, ktorý najviac miluje Európu, Slovensko a Karibik. Čitateľ kníh českých cestovateľov, encyklopédií zameraných na amazonské pralesy a fanúšik dokumentárnych kanálov káblovky.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply